Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6662 | Broj poruka: 26490

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


Asthma in obs.


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

Bumbica

03.12.2008. 13:20

Poštovani doktore, moja je dvogodišnja djevojčica vaš pacijent i piše mi na povijesti bolesti dijagnoza Asthma in obs. (J45.9). Uzimamo redovito singulair mini i flixotide. Međutim, dosad ona više nije kašljala, ali evo već par dana je prehlađena, curi joj nos i opet kašlje. Htjela sam pitati kako da razlikujem kašalj zbog kojeg dolazimo k vama ili ovaj kad je prehlađena? Jer nije mi jasno, ona ne kašlje skoro cijeli dan zadnjih par dana nego samo po noći i to opet pred jutro po nekih pola sata se davi. A ja ne znam kako da joj pomognem. Rekli ste mi u slučaju potrebe da joj dam Ventolin, ali kako da znam da ne kašlje zbog prehlade? Dajem joj trenutno neki biljni sirup za iskašljavanje koji ima bijelog sljeza i trpuca. Unaprijed hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

03.12.2008. 17:20

Kašlje zbog prehlade i zbog astme, udruženo. Bijeli sljez i trputac nemaju što raditi kada dijete već dobiva 2 sasvim ozbiljna lijeka, osim što izrazito smetaju. Kašalj pred jutro je često astamtski kašalj. Dajte je tada Ventolin 2 potiska na Babyhaler, a kroz nekoliko dana možete pojačati Flixotide na 4×2 potiska kroz dan, uz uredni nastavak Singulaira. Kada se stanje smiri, nastavite i opet singulair te flixotide, samo potonjem povisite dozu na dvaostruku od one na kojoj ste stajali prije prehlade. Npr. ako je uzimala flixotide 50, 1×1, dajte 2×1, ili, ako je uzimala 2×1, dajte sada 2×2. Sami više nemojte povisivati.

Bumbica

04.12.2008. 08:55

Molim Vas, što točno znači njena dijagnoza?

Darko Richter, dr. med.

04.12.2008. 10:40

Točno znači da je astma u promatranju: možda jest, a možda i nije. Europljani bi to nazvali "episodic viral wheeeze", a ako bi ipak više mislili na alergijsku astmu, a da još uvijek promatraju stanje i da nisu 100% sigurni, napisali bi "multiple trigger wheeze".