Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

bolesna beba

lamy

Poštovanje!
Molim Vas Vaše mišljenje o sljedećim nalazima i ukoliko je to moguće preporuci kako da dalje djelujem, radi se o bebi od 20 mjeseci:
11.03. dobila je povišenu temperaturu u vrtiću i na pregledu dijagnosticirano joj je Angina lac. -bris grla na streptococcus je bio negativan. dobila je da popije zinat sedam dana.
Dan nakon ispijanja zinata, 19.03. ,znači 8 dana poslije, u vrtiću je dobila tem. 39. : na pregledu je sve bilo uredu, nalaz krvne slike također, tako da joj je dijagnoza bila viroza. međutim, perigenitalno crvenilo je bilo prisutno, kao i zelenkast iscjedak nakon čega joj je doktorica propisala još jedan zinat i kupku u hipermanganu.
međutim, 22.03. tri dana nakon toga temperatura je opet porasla na 38,7 a nalaz krvne slike je bio:
L 5, E 4, Hb 100, tromb 122., crp neg. nalaz urina je bio dobar. diferencijalna ks nije bila dobra ( nalazi su u njenom kartonu tako da ne znam tačno nazive ali pokušat ću što doslijednije prenijeti): monociti 0,10, limfociti 0,88 a seg.neg. 0.02.
u međuvremenu temp. je nestala i njoj je počeo curiti nosić i počela je kašljucati.
26.03. na pregledu jke sve bilo uredu, a krvna slika je sljedeća: L 6,8, E 4,13, Hb 102, Trom. 150. doktorica je propisala ferrum lek zbog željeza.
danas joj je temperatura bila 37, urađeni su joj leukociti 10,0 (dokt. je primijetila da joj ima slijevanje iz nosa niz zid ždrijela). s obzirom da je zelenkaste boje i s obzirom na leukocite, propisala joj je esbesul.
kakvo je Vaše stručno mišljenje na osnovu uvida u ove nalaze, te da li mi preporučujete da se urade još neki detaljniji nalazi koji bi mogli upotpuniti dijagnozu!
Hvala na Vašem vremenu!

Darko Richter, dr. med.

Moje je mišljenje da je dijete više patilo od odlazaka u ambulantu i brojnih pretraga, briseva i venepunkcija, nego od samih viroza, koje su, sve do jedne, bile viroze.
Niti jedan antibiotik niti Esbesul, ne mogu uništiti virus.