Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Bronchitis

noaema

Štovani doktore Richter molim Vas vaše mišljenje glede terapije.
Žensko dijete 1g4mj 9,400g u popodnevnim satima dobiva temperaturu 37.8 praćenu produktivnim kašljem te nakon pregleda pedijatrice utvđuje da ima upalu uha i grla propisuje Zinat 4ml svakih 12h,Ephedrin 0,25% kapi 3 puta dnevno,te prospan sirup 3 puta na dan.Temperatura se nastavlja cijeli dan četvrtak,petak do 39,3 u uhu,u subotu odlazimo u dežurnu pedijatrijsku ambulantu gdje nas upućuju na pregled u bolnicu pd dijagnozom st.febrilis.
Ambulantni list: Klinički žensko dijete,febrilna T.38,3 C,koža bez osipa i peteheja,eupnoična,eukardna,povremeno se zakašlje,jezik vlažan,ždrijelo i tonzile hiperemične,na tonzilama po koja vezikulica,meningizam negativan,na plućima difuzno po koji bronhitični hropčić,srčana akcija ritmična,jasnih tonova,abdomen mekan,neurostatus uredan.U nalazima CRP2.9, E4.75, Hgb 124, Htc 0.387, Mch 26, MCHC 320, L 6.3, Trc 244.Nalaz urina također uredan.
Th: Zinnat 2x6ml ,ventolin 0.3 u do 4mlf.o. prospan sirup ephedrin 3x3 dijagnoza: Bronchitis obstructiva acuta.
Temperatura se nastavlja još dva dana te na kontroli 23.03 prije dva dana nastavljaju s Zinnatom dok ne popije još jednu bočicu što mi nije logično jer piše u uputstvima najviše 10 dana a već pije 8 dana i ima više od pola bočice za popiti i uvode nam ventolin sirup 2x 1,5ml ujutro i navečer te dalje s prospanom i kapima do daljnjeg...
Kada sam došla po recept kod naše pedijatrice za novu bočicu zinnata ona je bila na mene ljuta kao da sam ja tražila da povećaju dozu zinnata i rekla da nece ništa komentirati tako da Vas molim mišljenje o toj terapiji.Dijete nema više temperaturu ali je jako promukla sa napadima produktivnog kašlja(zna povratiti šlajm),nos ima rijedak iscjedak,apetit slab.

Darko Richter, dr. med.

Sami ste si krivi za sve ovo.
Meni nije jasno, a i odbijam da mi postane jasno, jer bih time bio suučesnikom jednog ludila, zbog čega se isto popodne kada dijete prvi puta šmrce ide doktoru.
To je pitanje svih pitanja, i kada vi to meni odgovorite, bez da mi pokušate bilo što demantirati, ja ću vam reći svoje mišljenje o terapiji, koje je, u biti to, da niti jedan antibiotik do danas još nije bio učinkovit protiv virusa.

noaema

Nismo ju odveli zbog šmrcanja nego je već duže vrijeme kašljucala a taj dan nije htjela jesti i osjetio se zadah iz usta kakav obično ima kada ima anginu i plakala je cijeli dan,naravno da sam je odmah odvela! a što se virusa tiče,ja sam pitala pedijatra nakon što sam vidjela nalaz krvi zašzo nastavljamo s antibiotikom on je rekao za upalu grla.I što sam mu na to trebala reći?

Darko Richter, dr. med.

Odveli ste je doktoru bez prave indikacije. To je neko vaše gledanje na zdravlje i bolest. I to je dio patologije, koja se razrasta.
Znači, ako odete doktoru bez zdravorazumske indikacije, dobijete terapiju koja možda nije indicirana. I onda se pitate nova pitanja, koja su sva kriva, jer se sve u startu bilo pogrešno. Doktoru se ide kada nešto objektivno postoji, a ne kada netko izverbalizira bezbroj neobičnih simptoma, čuje samoga sebe, i uvjeri se da je teško bolestan, ili, u najmanju ruku, da neve više niti dana za čekati i eventualno slijedom vremena uvidjeti o čemu se radi.
Ja vam dalje ovo ne bih imao strpljenja objašnjavati. Ili vam je jasno, ili nije