Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

čokoladno mlijeko

ANAMIA

Poštovani doktore,moj sin star 7 god.težak 24 kg i visok 120 cm,neprestano odbija hranu,
pod tim mislim da jako rijetko jede voče, povrče ,meso,sve što mi svakodnevno jedemo,
kada ga pitam hoče nešto drugo da mu pripremim ,odgovor je samo čokoladno mlijeko ,kojega popije
1-2 litre dnevno,užinu u školi pojede polovično,meso samo dva puta tjedno-kada ga natjeram,
od voča banane,a povrče išta ili ništa i to sve u malim količinama.Mislim da za zdrav razvoj
treba puno više od čokoladnog mlijeka i nekavih preparata za poboljšanje imuniteta,pa Vas molim
savjeti kako stoji sa težinom sobzirom na svoju dob? Puno hvala

Darko Richter, dr. med.

Ne shvaćam vaše pričice, za vrlo jednostavno pitanje: kako stoji s težinom i visinom za dob od 7 g. Stoji dobro, s time da je lagano debeljuškast, pa ne shvaćam vašu zabrinutost da odbija hranu.

Klementina75

Poštovana gospođo,
naježila sam se kad sam pročitala da vam dijete popije i do 2l čokoladnog mlijeka dnevno.
Ja još uvijek nisam našla na našem tržištu čokoladno mlijeko koje u svom sastavu ne sadrži zgušnjivač E 407 (KARAGENAN) koji u nekim namirnicama može kontaminirati etilenovim oksidom, zbog čega nastaju etilenovi klorohidrini, izrazito karcinogeni spojevi. Opasni su i razgradni produkti karagenana, koji se može degradirati u crijevima ( sve ovo možete provjeriti ako upišete na google "što se krije iza e-brojeva" ili ako uspijete doći do knjige vrlo cijenjenih znanstvenica iz ovog područja D.Lerotić-I.Vinković Vrček: "Što se krije iza e-brojeva"blunk. A isto tako se o tom zgušnjivaču pričalo i u emisiji "Potrošački kod" u negativnom kontekstu
Da sam na vašem mjestu,dobro bih razmislila prije nego bih dala svojoj djeci čokoladno mlijeko.

Darko Richter, dr. med.

Karagenan je carrageenan. Radi se o nrazgranatom, sulfatiranom galaktanskom polisaharidu iz morske alge Chondrus crispus. Koristi se kao ugušćivač hrane, ali se ispituje i kao topička mikobicidna tvar. Naime, izuzetno je aktivan protiv HPV (humanog papilomavirusa), i to baš onih sojeva skopčanih s cervikalnim karcinomom i genitalnim bradavicama, ali i s HSV (herpes zoster virus) i HIV-om. Aktivan je topički, tj. na mjestu dodira ljudskih sluznica i virusa, i sprečava infekciju. Već ga ima u različitim lubrikantima, ali za sada u premalim koncentracijama (oko 1%), a izgleda da bi trebalo više. O karcinogenosti karrageenana-a još nisam čuo, a ovo, na čemu se radi, upravo je sprečavanje infekcije karcinogenim virusima (HPV), i drugim gadnim infekcijama (HIV, HSV).