Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

escerihia coli

krunoslav

što je to, koliko dugo traje liječenje i koja su sredstva najbolja za izlječenje te bakterije. radi se o petogodišnjem djetetu.hvala

prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Štovani gospodine, Vaše je pitanje nepotpuno, no pretpostavljam da se odnosi na bakteriju zvanu Escherichia coli. Ta je bakterija normalni stanovnik crijeva i samo neke njene vrste i pod određenim okolnostima uzrokuju bolest probavnog sustava (proljev). Međutim, E. coli često dovodi do upale mokraćnog sustava i to češće u djece (češće u ženske djece) nego u odraslih. Za liječenje- ako je potrebno -nužno je znati mnogo više nego što se vidi iz Vašeg pitanja. Npr. važni su parametri: da li se radi o tzv. asimptomatskom nalazu bez popratnih pojava ili drugih patoloških elemenata u urinu, opće stanje djeteta, tjelesna temperatura, smetnje kod mokrenja, nalaz urina u cijelosti, nalaz ponavljane analize urina, broj bakterija u ml urina itd.
Šaljem Vam srdačan pozdrav uz napomenu da ću rado odgovoriti ako ćete pitanje nadopuniti.