Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

upit

Ruža

Imamo dijete od godinu dana, pošto slabo napreduje vodili smo je na vađenje nalaza, u nalazu krvi na alergiju piše anti-gliadinska antitijela klase IgG 195, a anti-gliadinska tijela klase IgE 75, što to znači, molim Vaš odgovor.
Hvala

prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Cijenjena gospođo, navedeni nalazi nisu specifični ali upozoravaju da bi bilo dobro dijete odvesti kod pedijatrijskog gastroenterologa (u Zagrebu, npr. na Rebro ili na Šalatu) radi daljnje kliničko-laboratorijske "obrade". Postoji, naime, jedna bolest kod koje pacijent ne podnosi glijadin koji je sastavni dio glutena, a ovaj se nalazi u žitaricama. Kako smatrate da dijete slabije napreduje, svakako bi bilo dobro pretrage proširiti, jer samo imunološki testovi (osobito ovi koje ste naveli) nisu dijagnostički značajni.
Mnogo pozdrava i - možda - do viđenja !