Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

infektivna mononukleoza

mama

poštovani,
imam sina kojemu su 3 godine i prije točno 6 tjedana mu je dijagnosticirana infektivna mononukleoza, te streptokokna bakterija u grlu. nakon što je popio sirup ospen, liječnica mu je preporučila strogo mirovanje i dijetalnu ishranu čega smo se i pridržavali svih 6 tjedana koliko je to moguće za jednog trogodišnjeg dječaka u kućnoj atmosferi i koji se cijelo vrijeme osjeća savršeno zdravo. ni u početku nije imao klasične simptome (vrućica, grlobolja), osim što su mu bile povećane vratne žlijezde u područiju ispod ušiju, što nas je i navelo da posjetimo našu pedijatricu. snimao je i jetru, sve je bilo uredu, osim što su mu laboratorijski nalazi pokazali da se radi o mononukleozi.
nakon ove ''kućne terapije'' nas je liječnica uputila da ponovno uradi nalaze i oni su danas bili gotovi. na moje veliko zaprepaštenje se oni nalazi od prije 6 tjedana uopće ne razlikuju od ovih danas. npr: limfociti 71, AST 34, ALT 25, LDH 592.
zanima me, 1. je li normalno da se krvna slika uopće nije popravila za ovoliko vremena i kada i na koji način se popravlja; 2. što je mogao biti uzrok ovako lošeg oporavka; 3. kada će on moći u vrtić; 4. da li je virus još uvijek prelaza, budući da imam kćerku kojoj su 2 godine; 5. je li strogo mirovanje nakon ovoliko vremena znači da ne smije ići vani prošetati, jer je svih ovih 6 tjedana proveo u kući evtl. na balkonu, ali uvijek u sjedećem ili ležećem položaju, bez trčanja

jako bi me obradovalo i pomalo rasteretilo ako biste mi uspjeli odgovoriti
na sva pitanja
unaprijed vam se zahvaljujem

zabrinuta mama

prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Cijenjena gospođo,
pod pretpostavkom da je dijagnoza točno utvrđena mogu Vam odgovoriti slijedeće:
diferencijalna krvna slika djeteta razlikuje se od one u odraslih: limfocitoza je normalna pojava (ly 71 nije patološki nalaz), AST i ALT-enzimi koje navodite, a koji se uobičajeno zovu jetrenima, također su u granicama normale; LDH treba provjeriti.
Ad 1/ nemam uvid u krvnu sliku, ali ly su u redu;
Ad 2/ ne znam na temelju čega mogu zaključiti da je oporavak djeteta loš;
Ad 3/ dijete može ići u vrtić (osobito ako pričekate još oko 2 tjedna);
Ad 4/ pretpostavljam da je dijete i do sada bilo (bar ponekad) u kontaktu s mlađom sestrom;
Ad 5/ može prošetati i igrati se bez velikih napora.
Na kraju, moj je dojam da uopće nemate razloga za brigu ! Srdačan pozdrav.