Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

jedno veliko pitanje

ciciban Q

Postovani primarijusu,ovaj put sam zamoljena od strane jako zabrinutih roditelja da Vam se obratim za savjet ili eventualno Vase misljenje u vezi problema u kojem se nalaze.Prije nego sto pocnem da Vam iznesem informacije zeljela bih da Vam kazem da su ti roditelji ocajni i da je jako srceparajuce gledati njihove bolne oci a nemozete da im pomogne i zbog toga sam ja odlucila da ako ikako mogu barem na naki nacin im pomognem tako sto sam se sjetila Vas i predlozila da Vam napisem ovo pismo u kojem cete mi nadam se odgovoriti i pokusati razluciti ovaj njihov problem.Sljed price ide ovako:Beba rodjena sa 3250gr,duzine 47cm,carskim rezom i od prvog dana se grci i izvija od bolova u stomaku i prvih nekoliko mjeseci imao je dosta vjetrova koji su bili bolni jer su se manifestovali tako sto je beba prilikom vjetrova se takodjer izvijala i plakala.U prva 4,5 mjeseca beba je dojena da bi potom bila hranjena na mlijecnu formulu Novalac protiv grceva a zatim Novalac protiv zatvora.Nakon toga beba je hranjena kravljim mlijekom uz povremeno dodavanje kasica za bebe i pravljenih slanih kasica.Roditelji su koristili Sab Espumisan kapi protiv grceva kao i cajeve Plantex ,komorac kamilica prolife i takodjer je svekodnevno masiran stomak u smjeru kazaljke na satu kao i vjezbe nogicama.Dijete je vise puta bilo pregledano od strane ne jednog nego vise razlicitih pedijatarai djecijeg hirurga.Takodjer su vise puta radjeni nalazi krvi, urina, stolice na Salmonelu,Shigellae,crijevne parazite i analni otisak na Enerobius vermicularis-svaki put su nalazi bili uredni.Nekoliko puta radjen ultrazvuk abdomena sa bubrezima takodjer su bili uredni,radjen RTG abdomena -nalaz uredan,radjena pasaza crijeva takodjer uredno.U prvih nekoliko mjeseci beba je imala urednu stolicu da bi potom poslije stolice bile u obliku malih kuglica a zatim tanke spicastog oblika.Sada je bebi nesto vise od devet mjeseci i u zadnjih mjesec dana dijete nece da pije mlijeko i sve cesce odbija da jede.Samo da napomenem da dijete uopste nezeli da pije vodu i sada je poceo da gubi na kilazi,trenutno je tezaksvega 7,900kg.Roditelji su izbezumljeni od brige za dijetetom jer se dijete i dan danas izvija od bolova i place .Postovani primarijusu molim Vas napisite bilo sta jer majka iscekuje Vas odgovor i Vase misljenje i moli me preko telefona da Vas pozdravim i jos jednom zamolim da probate sebi odprilike predocit problem ili uputit jos na neke pretrage na kojima bi se ustanovilo sta je dijetetu ustvari.Lijep pozdrav.

Darko Richter, dr. med.

Ništa ne koristi sve što se ispisali, kada niste naveli dob djeteta.
Međutim, ako gubi na težini, javiti se dječjem gastroenterologu.

natasica

Ciciban, ako mogu da dodam svoje iskustvo sa prvim sinom- problema sa gasovima je imao do svog 8. meseca, a sa 12 je bio tezak 8.600 gr.(rodjen sa prosecnom tezinom). Sada ima 7 godina i jedan je vrlo zdrav decak, koji nema problema sa varenjem niti sa stolicom, po njemu mozete sat navijati happy Naravno, to ne znaci da roditelji tog deteta ne trebaju ponovo posetiti gastroenterologa...ipak je svako dete prica za sebe, a ovo je samo moje iskustvo koje moze, a i ne mora imati slicnosti sa detetom Vasih prijatelja, ali se nadam da ima...