Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

kako zadrzati majcino mlijeko

ivyan

Postovani, dojence od 5,5mjeseci koje je do sada isljucivo dojeno nije u zadnih 6 tjedana dobilo ni grama, a narastao je 2cm. Rođen s 3090, a sada ima 4700g i 65cm. Je li situacija alarmantna i moramo li prije pokusaja s vocnim kasicama uvesti adaptirano mlijeko? Srdačan pozdrav i hvala.

Darko Richter, dr. med.

Uvjerljivo zaostaje na težini, i nij epitanje uvođenje adaptiranog mlijeka, već pregleda kod dobrog pedijatra. Meni kao najvjerojatniji odgovor na ovo stanje sada, iz ovog kratkog posta, dolazi na pamet slijedeće: mama je čula da treba dojiti, mama dijete stalno doji, mama se stalno izdaja, mama stalno na to misli, i na kraju mama ne doji dovoljno. A mali se ne usudi pisnuti, već klizi u proporcije Twiggy.

ivyan

Ispricavam se ali sam navela krivi podatak trenutne kilaze koja je 5700g. Da li je vas komentar ostaje isti? Hvala i isprike sto vam trosim dragocjeno vrijeme.

.

Darko Richter, dr. med.

Isti, iako je stanje malo manje dramatično. Ipak, rodi se negdje na 40. centilu težine, a sada je ispod 10. centila.

maja11

nevezano,ali molim vas za odgovor. dijete nedonošče rođeno sa 36 tjedana sa 2500g sa 9 mjeseci ima 7400g. začudo,upravo radi prve samostalne korake i hiperaktivno je.ne mogu biti objektivna,ali pravo malo čudo i mali borac.pedijatrica je isto iznenađena tim koracima,ali s druge strane opterećena težinom i iako je krv i urin uredu htjela bi slati dijete gastroenterologu te sve po redu kako bi po njoj već trebalo ići. i to zbog težine. da li i vi to preporučujete? dijete jede sve,ima 5-6 obroka dnevno,ali količine su ipak manje,tj.nikad do kraja popapana kašica od 200ml ili oko 150-160 ml mlijeka umjesto preporučenih 200. žensko je dijete.

Darko Richter, dr. med.

Ako mene pitate, ne preporučujem nikakve posebne preglede,emeljem ovoga što ste napisali. Sada je negdje oko 30-40. centila po težini, a rodila se na 5. centilu.