Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Krvna slika - anemija?

Romina

Imamo devojčicu staru 6,5 mjeseci. Vadili smo krv i rezultati su bili
sljedeći:
Leukociti - 8,3
Eritrociti - 4,72
Hemoglobin – 116
Hematokrit - 0,35
MCV - 74
Leukocitarna formula:
Segmentirani - 12% Limfociti 81% Mo - 4, Eo - 3%
Prije mjesec dana (01. 06.) rezultati su bili sljedeći:
Leukocitarna formula:
Segmentirani - 22% Limfociti 80% Mo-4%

Molim Vas da nam date svoj komentar i savjet...
Hvala Vam!

prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Cijenjena Romina, krvna slika Vašeg djeteta može se smatrati urednom ili kako mi to kažemo u granicama referentnih vrijednosti za dob djeteta. No, krvnu sliku je dobro provjeriti u dobi od oko 8.mj. života kada se može javiti anemija; u tom slučaju za potpuniji uvid u stanje dobro je provjeriti i željezo i feritin ("rezerva" željeza). U isto vrijeme bit će ponovljena i "bijela" krvna slika, tj. leukociti i vjerujem da će se tada naći nešto veći broj segmentiranih formi. Za sada nema indikacije za davanjem preparata željeza. Primite srdačćan pozdrav.