Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

neurodermitis

Dubravka

Poštovani dr.Richter
Sin ima 5,5 god. i od dojenačke dobi boluje od neurodermitisa.Od terapija probali smo svega i svašta, a u zadnje vrijeme zaustavili smo se na Linoli fett za stalnu njegu (povremeno i Spirig U liolosion i hidrolosion), a u akutnoj fazi Elocom/belobazi 20% (do 7 dana u mjesecu), i Zyrtec sirup. Zapravo Zyrtec pijemo još od veljače 1 žl/dan, a kada smo pokušali prekinuti, dosta mu se pogoršalo, pa smo eto nastavili i dalje. Na Protopic i Elidel reagirao je osrednje.Veliki je problem što je njemu to posve raspršeno: cijele ruke, noge, vrat i lopatica (na lopatici je imao hemangiom koji se kao povukao).Zadnje pretrage obavili smo nedavno, i nakon višesatnih čekanja po laboratorijima, prijemnim ambulanatma, i čekaonicama, došli smo doma i shvatila sam da zapravo ne razumijem što tu piše.
Molim Vas za pomoć i unaprijed se zahvaljujem.
KKS:L 8,3 E:4.75 HGB:130 HCT:0,392 MCV:82.5 MCH;27,4 MCHC:332 PLT:334 seg:0.46 limfo:0.46 mono:0.05 eo:0.02 veliki limfo:0.01 apsol.br.limfo:3,81 br.seg:2-3 Eo u krvi:200 Eo u nosu su nađeni.
IEF IgG:12,0 IgA:0,71 IgM:0.94
Ukupini IgE:501.2 kU/L
Rast:Ambros.arte.(limunđika) 3 13,8
Betula verr. (breza) 5 90.2
Coryl. avell. (ljeska) 5 79,2
Derm. ptero (grinje) 2 3.32
Prick test: Derm.ptero 5mmU
Derm.farinae 5mmU
Ambrosia elatior 5mmU
peludi stabala I 7mmU
peludi stabala II 5mmU
kikiriki 9x9mm
lješnjak 5x5mm
Možda sam još zaboravila reći da do sada nije imao dišnih tegoba i spirometrijski nalaz mu je dobar
Hvala

Dr. Darko Richter

Ima atopijski dermatitis (tj. neurodermitis ili ekcem, sve znači istu stvar), a alergičan je najjače na kikiriki, lješnjak, peludi stabala, korov (ambrozija) i najmanje na grinju iz kućne prašine. Prvo i osnovno je porovoditi svakodnevnu njegu neutralnim mastima što i činite, po potrebi intervencije Elocomom, Advantanom ili Aflodermom, a ako se koža malo zagnoji (vide se smeđkaste krastice), tada kombiniranim mazilima (Garasone, Triderm, Dexamethason-Neomycin), kroz 3-5 dana. Nisu loše niti uljne kupke, svaki drugi dan, po potrebi svaki dan. Istodobno striktna eliminacijska dijeta: nikakve kikirikije niti Smokije, niti bilo što drugo što vidljivo ili nevidljivo sadržava kikiriki i lješnjak. Zyrtecje O.K., doza bi bila 0,25 mg/kg dvaput dnevno (tj. ukupno 0,5 mg na dan), tj. ako ima 18 kg, tada bi dvaput dnevno trebao uzeti oko 4 mg Zyrteca. Izbjegavati izlaganje aeroalergenima, koliko je moguće, što ima samo ulogu da se ne pogoršavaju kožne promjene, ali nema dugoročni prevencijski efekt na rizik nastanka dišnih alergija. Ovdje dokazano preventivno djeluje samo Zyrtec, ali niti on ne 100%, već rizik astme, koji je bez Zyrteca oko 60%, smanjuje na oko 30%.