Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

laringobronhitis

gabrijela

Imam djevojčicu od 10 god koja je prošle godine u 9 mjesecu preboljela
bakterijsku upalu pluća.Nakon toga u 10,11,12 mjesecu je ima tri gnojne angine.Krajem 1. mjeseca ove godine izvadili smo sva tri
krajnika.Do sada je bila o.k. a 11.06. smo otišli s njom na Korčulu da se
oporavi na tri tjedna.Sedmi dan je počela suho kašljati.Nije imala temp.
ništa ju nije boljelo.Nakon što se taj kašalj pojačao otišli smo k liječniku
koji joj je napravio pretragu krvi.Sve je bilo o.k. jedino CRP blago povišen -8.Nismo ništa dobili za terapiju.Nakon još tjedan dana kašljanja otišli smo ponovno k drugoj liječnici (pedijatar) i dobila je dijagnozu laringobronhitis i Sumamed 250 mg 3 dana.jučer smo se vratili
kući, i jučer je popila zadnji sumamed.Još uvijek kašlje ne toliko puno.
Zanima me (nemam iskustva - nikad nije imala bronhitis). koliko dugo je u redu da traje taj kašalj i da li je trebamo voditi na kontrolu.Ponekad
iskašljava ali većinom suho kašlje.Dajem joj Prospan i čaj od sljeza.

Dr. Darko Richter

Ako je popila Sumamed, dobila je uglavnom svu terapiju za potencijalne infektiven bolesti dišnog sustava koje bi uzrokovale dugotrajni suhi kašalj (npr. hripavac). No, nije isključeno niti to da ima astmu, pa bi bilo dobro učiniti pregled kod dječjeg pulmologa ili alergologa i učiniti alergološko testiranje i spirometriju. Tada bi terapija bila malo drugačija, svakako ne bi trebao antibiotik.

gabrijela

Poštovani dr Richter,
evo se opet javljam.Djevojčica i dalje kašlje (ukupno mjesec dana).
Po Vašem savjetu smo bili kod dječjeg pulmologa koji kaže da je sve u redu i poslao nas je otorinolaringologu.
Nalaz:lokalni ORl nalaz uredan (OFS,RNS,OTS, I ILS).
tražio je da napravimo diferncijalnu krvnu sliku i pregled stolice (paraziti).
Nalaz:uredan nisu nađena jajšca crijevnih helminata ni ciste crijevnih protozoa.
Krv:WBC:6,7 LYM:3,1 MID:0,4 GRAN:3,1 RBC:5,09 HGB:135 HCT:0,405
MCV:79,6 MCH:26,5 MCHC:333 RDW:14,4 PLT:261 MPV:9,6 PCT 2,5
PDW:16,5
i rekao da se javimo pedijatru sa nalazima što smo i učinili.
Pedijatrica tražila prick test nalaz: histamin 4 mm , grinje 2 mm,
i pelud trava 3 mm.poslali smo krv u Osijek no nalaz će biti gotov za mjesec dana (nažalost).
Jako sam zabrinuta jer prije vađenja krajnika nikad nije kašljala
pa čak ni kad je imala upalu pluća nije toliko kašljala.
S disanjem nema nikakvih problema, ništa ju ne boli, nos je normalno prohodan.Kašlje suho, desetak puta tijekom dana i nekoliko puta tijekom noći.Ona sluz što ju je mogla izbaciti hrakanjem je nestala.
Najljepše Vas molim za savjet što učiniti jer ovo traje već mjesec dana.
Lijepi pozdrav
Gabrijela

Evo Vam se javljam ponovno.
Po vašem savjetu posjetili smo pulmologa koji je rekao da je sve u redu
i poslao nas otorinolaringologu.
Nalaz:lokalni orl nalaz uredan (OTS,RNS,OTS, I ILS).
Tražio je da napravimo pregled stolice i diferncijalnu krvnu sliku.
Nalaz:stolica - nisu nađena jajašca crijevnih helminata ni ciste protozoa.
krv-WBC:6,7 LYM:3,1 MID:0,4 GRAN:3,1 RBC:5,09 HGB:135
HCT:0,405 MCV:79,6 MCH:26,5 MCHC:333 RDW:14,4
PLT:261 MPV:9,6 PCT:2,5 PDW:16,5
i rekao da se vratimo pedijatru sa nalazima.
Pedijatrica alergolog pulmolog je opet rekla da se ništa posebno ne čuje i ne vidi i poslala nas je na testiranje za alergije.
Grinje 2 mm i pelud trava 3 mm sve ostalo negativno.Poslali smo krv u
Osijek ali na žalost oni kažu da će nalaz biti tek za mjesec dana.
Ona i dalje suho kašlje (desetak puta tijekom dana i pet-šest puta tijekom noći).Dobro jede, raspoložena je, nos je prohodan, ne curi
ništa je ne boli, samo kašalj već mjesec dana.
Da li sam prezabrinuta mama i da li je normalno da nakon neke viroze
kašalj toliko traje (smanjio se i više ne "hrače"blunk ili bi po Vašem mišljenju
trebali još nešto napraviti.Lijepo Vas molim za savjet.
Lijepi pozdrav
Gabrijela

Dr. Darko Richter

Vratio sam se jučer, pa vam tek sada odgovaram.
Moguće je da se radi i o alergiji, npr. alergijskom rinitisu, ili rinosinuitisu, pa to treba dijagnostički razmrsiti. Kao pokusno liječenje možete dati Claritine sirup ili 10 mg Claritine 10 mg + Singulair 5 mg na usta, kroz nekoliko dana, kada bi se efekt morao vidjeti, ako je alergija u pitanju.