Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

nedonošče

Maja

Moja beba je rođena carskim rezom u 34. tjednu trudnoće a zbog dobre porođajne težine od 2780 gr. nije bila u inkubatoru.Prvi ultrazvuk mozga je bio uredan, a kod drugog (53 dana bebi) pedijatrica je rekla da su joj moždane komore proširene.Molim Vas da mi objasnite što to znači i može li moje dijete imati ikakvih posljedica od toga?

Unaprijed hvala! Mama iz Hercegovine

prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Cijenjena gospođo Maja,
niste naveli da li je prvi pregled mozga ultrazvukom izvršila ista liječnica. Naime, u biologiji rijetko postoje apsolutne veličine, pa mnogo toga može biti samo individualni dojam. Nadalje, nije jasno o kolikom se proširenju komora radi; proširenje (kao i svaki drugi nalaz) može biti minimalno i maksimalno sa svim prijelazima između tih vrijednosti. Međutim, kako Vas liječnica nije uputila na daljnje pretrage i pregled kod neurologa, vjerujem da se radi o diskretnoj promjeni. No, stvarno proširenje moždanih komora (može nastati i kasnije u djetetovu razvoju, te ne mora biti prisutno pri rođenju) zaista može činiti smetnju u urednom psihomotoričkom razvoju. Stoga je uvijek indikacija za kontrolni pregled i praćenje, što Vam svakako preporučujem.
Srdačan pozdrav.