Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pitanje za dr. Richtera-kasljucanje

Dunja

Postovani dr Richter,
nas sincic od 8 i pol mjeseci unazad 10-ak dana nekoliko puta dnevno suho zakaslje.. Prvih par dana to je bilo cca 4-5 puta dnevno, jutros je kasljao isto suho kad se probudio i danas je zakasljao 10 puta, dosta jako, ali koliko ja cujem suho. Nikakvih drugih simptoma nema, odlicno je raspoložen. Ne bih sada tu jos mijesala i prehranu, sve jede po tablicama iz Moje prve godine, cak i sporije jer je bila zima pa nema pol od onih namirnica. Da se vratim na pitanje, kako znam Vas stav ( i svima ga ponavljam) da "to ranije odete lijecniku, bolest duze traje", imate li preporuku? Da mirno cekamo sto ce dalje biti, da li ce zakuriti i procuriti mu nosic? Da li da sad razbijam glavu da li je neka alergija? Puno hvala unaprijed na sugestiji
Dunja

Dr. Darko Richter

Ne bih se uzrujavao. Kada zakašlje on, zakašljao bih za inat i ja, nek me čuje, pa neka brine. Je njemu više trebam, barem sada. Savršeni mir svojstven je samo pokojnicima, i ljudima čiste savjesti, ali i ovima samo u snu. Ako ne kašlje dok spava, ima čistu savjest i zdravi organizam. Nemojte pušiti kod kuće.

Dunja

Poštovani dr Richter, evo kaslje dok spava i to onako iz dubine duse, kao da ce povratiti, tj, ne moze spavati od kasljanja, nosic malo curi, nisam sigurna da li je zacepljen. U svakom slucaju cemo sutra zvati dr. Jovančevića da pitamo sto dalje. Puno Vam hvala na brzom odgovoru, covjeku dodje da Vas ispituje i nepotrebne stvari, ali necemo, nije fair prema Vasem vremenu, niti prema drugim pacijentima koji zaista trebaju Vasu cijenjenu pomoć. Hvala jos jednom, i mnogo srece u zivotu i radu
Dunja

Dr. Darko Richter

Ako kašlje, i to zrelo, i još noću, dao bih antibiotik,npr. Sumamed, Zinnat, Klavocin, ili sl. Ne bih dao Silapen niti Sinersul, što se često vidi, pa preventivno napominjem.

Dunja

Da, tog sam se i bojala, ufff, već je pio Klavocin sa 6 mj, evo sad ce možda sa 9, nadam se da nećemo završiti kao neki roditelji tu kojiima 20 redova pisma nije dosta da opišu sve terapije i antibiotike i inhalacije sprovodjene na djeci do godine danasad. A baš se pazimo da ništa ne čistim manijakalno oko njega, puže i tamo gdje ljudi hodaju u cipelama, ruke mu peremo samo prije spavanja, šetali smo Maksimirom i na -7stupnjeva celzijusa, žvače časopise, telefone, daljinske itd,...izgleda da smo pretjerali u "imunizaciji". Puno Vam hvala još jednom, srdačan pozdrav
Dunja

Poštovani dr. Richter, nas doktor ne radi danas, mozete li me umiriti u smislu, ako zrelo kaslje i hriplje od danas, petka, do utorka, a ne pije antibiotik, da se ne moze nista zakomplicirati? Smatram da ipak treba doktor preslusati pluca i vidjeti decka. Da li smijem sama dati prospan ili nesto slicno ako bas ne bi mogao spavati nocu?
Hvala unaprijed, srdacan pozdrav, Dunja

Dr. Darko Richter

Možete mu dati Prospan 2-3 dana, i malo jače i zrelije će kašljati. Uvijek se nešto može zakomplicirati, npr. može vam ispasti iz ruku, ili dobiti proljev, a može dobiti i upalu pluća, ili, na kraju, ništa od svega. Ne znam zašto brinete, u zemlji u kojoj ima i previše bolnice koje su i previše na raspolaganju. Za sada. Ali, dok je tako, zašto se ne opustite?

Dunja

He, he., imate pravo...a pretpostavljam zasto se ne opustam: malo stariji roditelji, prvo dijete i tak..to su nam i proricali da cemo biti panicari. Puno hvala i oprostite na smetnji, srdacan pozdrav
Dunja