Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

sedimentacija

arijana

postovani,moj sin ima gotovo 4 godine i prije sedam dana mu je rtg nalazom dijagnostifikovana blaza upala pluca,sedimentacija je tad bila 30 poslije prvog sata,danas,nakon sedam penicilina i jos uvijek pod terapijom ceclor sirupom sedimentacija je 74-115,pedijatrica kaze da je to normalana reakcija na upalu koja se desavala u organizmu.dijete se dobro osjeca nema temperaturu i ima apetit.sta je po srijedi?

prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Cijenjena gospođo,
povišena SE zaista jest rezultat (najčešće, ali ne isključivo) upalnih procesa. Vas zbunjuje da je SE nakon provedene terapije viša od one početne. Međutim, ne znate da li bi SE drugog ili trećeg dana bolesti bila viša od 30 (npr. 80 ili 90), pa je sadašnja vrijednost zapravo u padu. Za porast SE, kao i za njen pad potrebno je nešto vremena. Dobar pokazatelj je odlično opće stanje djeteta, otsutnost simptoma bolesti i negativan auskultacijski nalaz na plućima, ali je SE-u svakako potrebno provjeriti! Ako je dijete dobro provjera se može provesti nakon 10 do 14 dana, a ako (što se, vjerujem, neće dogoditi) dođe do povratka bolesti - odmah !
Mnogo sreće i pozdrava.

Tina85

Poštovani doktore... Imam 25 godina, profesorica sam. Prije tjedan dana sam bila na sistematskom pregledu, u sklopu škole, i nalazi kažu da mi je sedimentacija 30... Zašto?! Ja se ne razumijem u čitanje nalaza, pa se nadam da ćete mi odgovoriti... Nalazi kažu:
WBC 10.4
RBC 4.77
HGB 137
HCT 38.8
MCV 81.3
MCH 28.7
MCHC 353
PLT 333

LV 32.4
MO 3.5
GR 64.1

RDW 14.4
PCT 0.26
MPW 7.9
PDW 16.3

Inače, GLUKOZA MI JE 5, 1; UREA 3, 4; BILIRUBIN 6,9; AST 17; ALT 25, a kolesterol 4, s te trigliceridi 1, 35

Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

Ne bih se usudio puno plesti u adultne slučajeve, pa tako neću niti u vaš.
Žene obično imaju nešto višu SE od muškaraca (ovi do 10, one do 20). Zašto je baš 30 kod vas, tko bi znao.Ponovite, pa onda vidite da li je uistunu povišena. Inače, ovako nisko povišena SE obično je posljedica nekoliko upravo preboljelih prehlada.
Da sam žensko, osobno bih preispitao sve lijekove koje uzimam, i zbog čega, od kontracepcije na dalje.

Tina85

Hvala na brzom odgovoru... Inače ne uzimam nikakve tablete, a prije mjesec dana sam bila prehlađena, imala temperaturu i kašljala ali nisam išla doktoru a nisam to ni preležala jer sam morala na posao... Možda je to razlog, jer na jednom nalazu mi piše-Slabija prozračnost pluća! A što se tiče ostalih vrijednosti nalaza, što kažete, jesu li u redu?!

Darko Richter, dr. med.

Svi ono koje inače razumijem, uredni su.