Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Uvećana limfna žlijezda

mamadraja

Dječaku od 9 godina se pojavila (uvećala) limfna žlijezda na vratu, između zatioka i vrata i to samo na lijevoj strani (nije iza uha). Često ga boli grlo u zadnjih tri mjeseca, ali nije imao temperaturu u zadnje 4 godine. Za grlobolju je ponekad koristi septolete i to bi jednostavno prošlo. Doktor je rekao da su pluća b.o. i dao da se urade nalazi ASTO, CRP, Se, KKS. Molila bih vas da mi kažete šta bi moglo prouzročiti oticanje limfne žlijezde, ili bar šta njačešće uzrokuje, pošto nam doktor nije hti ništa reći, a nalazi su tek za par dana? Hvala unaprijed

Darko Richter, dr. med.

Infekcije ždrijela i ogrnjeg dišnog sustava.

mamadraja

Svi nalazi su u granicama normale, samo što sedimentacija malo odstupa, 24 (<14 normalno), ali je doktor rekao da je sve to uredu i da dijete treba pustiti na miru. Molila bih vas da mi odgovorite kolko vremena se može zadržati tako otečena limfna žlijezda?

Darko Richter, dr. med.

Pod uvjetom da nikada, ali nikada više niti jedna klica niti kličica ne dođe u njegovo ždrijelo ili nos, te bi žlijezde tamo mogle ostati do njegove smrti. Limfni čvorovi, su, naime, organ, kao i srce ili bubreg.

mamadraja

Hvala na simpatičnom odgovoru koji me je nasmijao, naravno da sam znala da je organ! Mislila sam kad se vraća na normalnu veličinu, ali to nema veze, pustiću dijete na miru kao što je i doktor rekao i trudiću se da se ne zamaram time. Hvala još jednom !