Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

viroza

sonja

molim vas da mi odgovorite u vezi crijevnih viroza. naime, radi se o nešto straijem djetetu, točnije 16 godina, koje trenutno ima proljevastu stilicu i osječaj prelijevanaj tekučine u crijevima. to nije popraćeno nikakvim bolovima. traje 3 dana i kao da je bolje. inače, unazad 7-8 dana slabije jede jer je imala virozu koja se manifestirala jednodnevnim povraćanjem.

Dr. Darko Richter

Niti po čemu se ovdje ne radi više o virozi, nego bilo kojoj drugoj diferencijalnoj dijagnozi enterokolitisa. Dakle, ako mislite da je ovo viroza, vjerojatno ste u krivu. Virusi koji izazivaju proljeve su Rota i Adeno-virusi, a to čine uglavnom u dojenčadi i predškolske djece.

sonja

a što bi to moglo biti? okvirno, otprilike...čega su to simptomi?jer oko djeteta mnogi imaju slične simtome, mislim u mjestu u kojem živimo

Dr. Darko Richter

Možda su pokvarili želudac sladoledom ili sl. (stafilokokna toksikoinfekcija), možda imaju salmonelzou (jaja, piletina), možda kampilokabteriozu (sirovo mlijeko), a možda parasitozu (askaris, trihuris).

sonja

dobro da nije najgore!!!