Dentalna patologija i endodoncija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 906 | Broj poruka: 2668

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5


komplikacija apikotomije


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

Adriana2010

20.09.2011. 12:35

Postovani, imam pitanje za iskusnijeg oralnog hirurga.
Naime, prije 2 godine mi je uradjena apikotomija sa retrogradnim punjenjem na 11. Taj zub sam prethodno lijecila i nekih 8 godina prije operacije je bio izlijecen,tj. kanal ispunjen i uradjena metalokeramicka krunica sa nadogradnjom na tom zubu. Ja sam tada bila tek na pocetku studija stomatologije,pa nisam bas znala protumaciti snimak na kojem se vidjelo da proces na vrhu korijena nije nestao. Prije neke 2 godine sam planirala trudnocu,pa sam sada, kao stomatolog znala da ne bih trebala u organizmu drzati nikakvu hronicnu upalu i otisla sam ponovo uraditi rtg snimak tog zuba. Ustanovljen je parodonthitis apicalis chronica i tada sam otisla na apikotomiju kod oralnog hirurga.
Od toga je proslo,kako sam rekla, dvije godine...nakon operacije konstantno imam bol na jaci dodir u predjelu vrha tog korijena,a od prije nekoliko dana primijetila sam fistulu u predjelu prednjeg zida korijena iz koje se cijedi gnoj na pritisak. Nisam mogla reagovati ranije,jer sam bila trudna,pa onda dojila bebu godinu dana. Interesuje me, da li je ta fistula znak da resekcija vrha korijena nije uradjena u potpunosti,pa su se zaostale bakterije namnozile i opet stvorile gnojni proces i moze li se ponovo uraditi operacija i koliko ona zapravo ima smisla? Koliko dugo ce trebati da mi se kost spontano nadomjesti, jer sam planirala mijenjati navlaku na tom zubu?Neke odgovore i sama pretpostavljam,ali bih zeljela da mi neki iskusniji kolega u tom polju detaljnije obrazlozi!
Unaprijed hvala!

Dean Cekić, dr. med. dent.

21.09.2011. 11:00

Poštovana kolegice,

Ja nisam oralni kirurg.
Neuspiješni ishod apikotomije je najčešće iz dva razloga.
1. Zaostala bakterijska infekcije endodotskog sustava. U tom smislu je potrebno napraviti reoperaciju. Primjetio bih da se po meni prihvatljivim standardima retrogadno punjenje radi sa MTA, dok se defekt kosti nadoknađuje nekim biomaterijalom.
2. Uzdužna fraktura. Jedina uspiješna terapija je ekstrakcija.

Nadam se da sam Vam pomogao, te Vam želim puno sreće s riješenjem navedenog probelema.