Dentalna patologija i endodoncija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 906 | Broj poruka: 2668

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5


Propadanje zubiju


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

cyberanita

01.10.2011. 12:00

Poštovani, godinama (sada ih imam 43) sam imala dobre i lijepe zube i redovito ih kontrolirala. Međutim, zadnjih nekoliko godina sve sam češće kod zubarice (koju posjećujem već više od 20 godina), stalno se nešto događa, pa smo već stavili i nekoliko krunica, pa su neke otpale, pa smo počeli vaditi ostatke... uglavnom - užas!
Danas mi kaže slikovito da moji zubi kao da jedu sami sebe. Iz nekog neobjašnjivog razloga jednostavno propadaju. Ne radi se o tome da se zacrni karijes, budući da sam pod propadanjem zuba na internetu nalazila da je riječ o napadu karijesa. Zubi naprosto propadaju iznutra. Zubarica me pitala imam li problema sa štitnjačom, međutim nemam, potvrđeno laboratorijskim nalazima i ultrazvukom. Sad me poslala napraviti digitalni ortopan. Radila sam ga već nekoliko puta, ali ne znam što je pokazao, nije mi rečeno.
Zubarica mi otvoreno kaže da ne zna uzrok, pa prema tome pokušava, sve manje uspješno, riješiti samo posljedice. Zadnjih nekoliko mjeseci sam pokušala ojačati imunitet beta glukanima, vitaminima i mineralima, ali to nije polučilo neki efekt.

Što mi je činiti? Osjećam se premlado da bih izgubila sve svoje zube, tim više što nisam od onih koji o zubima uopće ne brinu. Čistim ih, perem ih, redovito ih kontroliram, i uz sve to oni jednostavno propadaju.
Hvala.

Dean Cekić, dr. med. dent.

16.10.2011. 01:40

Poštovana,

Zubi ne propadaju iz nutra, te njihovo propadanje nema baš nikakve veze sa štitnjačom koliko je meni poznato.
Terapija u dentalnoj medicini ima nekoliko važnih točaka koje čine cjelovitu brigu o oralnom zdravlju:
1. inicijalni dio terapije, koji za cilj ima ispravljanje uzroka koji su doveli do problema (najčešće oralne higijene i životnih navika pacijenata)
2. sanacijska terapija, koja za cilj ima liječenje karijesnih lezija i upalnih stanja.
3. rehabilitacijska terapija, kojoj je cilj nadomjestiti zube koji fale te ih postaviti u harmonični odnos
4. preventivna terapija koja nizom postupaka i redovnim kontrolnim pregledima (minimalno svakih 6 mj.) pokušava spriječiti nastanak novih problema.

Ako Vaša doktorica ne zna riješiti Vaše probleme, zadatak bi joj bio da Vas pošalje nekome koji to zna.

Nije normalno da stalno imate probleme za koji se ne zna uzrok pa tako ni terapija, dok u Hrvatskoj postoji toliki broj specijalista i sub specijalista za razna polja dentalne medicine.