Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Usporen razvoj imuniteta kod dojenceta

Postovani doktore,
Pisem iz Bosna i Hercegovina. Imam djevojcicu koja je prije koji dan napunila 6 mjeseci.
U poslednja dva mjeseca je tri puta imala temperaturu, Visok crp i leukocite što upucuje na bakterijsku infekciju, koju ne pronalaze. Lezali smo i u bolnici, te smo otpustene pod predpostavkom da je u pitanju infekcija gornjih respiratornih puteva.
Radili smo nalaze serumskih imunoglobulina i rezultati su sledeći:
IgG - 3,6
IgA - 0,16
IgM - 0,42
Alfa 1 Antitripsin - 1,96
IgG subklasa IgG1 - 2,33
IgG subklasa IgG2 - 0,55
IgG subklasa IgG3 - 0,35
IgG subklasa IgG4 - 0,08
Dr kaže da je u pitanju usporen razvoj imuniteta, te da je što više izolujemo od kontakata.
Po nalazu su sve vrijednosti u referentim granicama osim snižene subklase IgG1 i IgG2. (iako je naznačeno na nalazu da se referentne vrijednosti ne odnose na dječiji populaciju)
Da li mi možete svoj komentar na dobijene rezultate?
Hvala na izdvojenom vremenu i srdačan pozdrav

Postovani doktore,
Imam djevojcicu koja je prije koji dan napunila 6 mjeseci.
U poslednja dva mjeseca je tri puta imala temperaturu, Visok crp i leukocite što upucuje na bakterijsku infekciju, koju ne pronalaze. Lezali smo i u bolnici, te smo otpustene pod predpostavkom da je u pitanju infekcija gornjih respiratornih puteva.
Radili smo nalaze serumskih imunoglobulina i rezultati su sledeći:
IgG - 3,6 g/L
IgA - 0,16 g/L
IgM - 0,42 g/L
Alfa 1 Antitripsin - 1,96 g/L
IgG subklasa IgG1 - 2,33 g/L
IgG subklasa IgG2 - 0,55 g/L
IgG subklasa IgG3 - 0,35 g/L
IgG subklasa IgG4 - 0,08 g/L
Pretrage su rađene u trenutku infekcije ( dijete tada staro 5 mjeseci i 23 dana)
Dr kaže da je u pitanju usporen razvoj imuniteta, te da je što više izolujemo od kontakata.
Po nalazu su sve vrijednosti u referentim granicama osim snižene subklase IgG1 i IgG2. (iako je naznačeno na nalazu da se referentne vrijednosti ne odnose na dječiji populaciju)
Da li mi možete dati svoj komentar na dobijene rezultate?
Hvala na izdvojenom vremenu i srdačan pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Dijete je zdravo k'o dren. S 5 mj. nalazi imunoglobulina G su na donjoj granici, ali još uvijek uredni, jer, to je upravo vrijeme kada su inače najniži u životu, i to je baš prilika da dobije infekt, kao što se i desi kod većine djece: s oko 6 mj. bukne prvi pravi infekt. Sve normalno, a naravno, trebalo je liječiti bakterijsku infekciju. I to je sve. Od izolacije neće biti puno vajde i nemojte se na to previše obazirati. Ako treba, dobit će infekt bilo od koga.