Kontracepcija

pilule

starfish

Dobar dan,

ovako, meni je doktorica rekla da što se tiče policističnih jajnika i visokog testosterona imamo 3 vrste pilula: yaz, yasmin i cilest. (Trenutno pijem cilest i super su mi.) Također je rekla da su cilest najjače. Mene zanima po čemu su one najjače...je li po njihovom sastavu i po tome što snižavaju razinu testosterona ili su bolja zaštita od trudnoće nego yaz i yasmin?

Hvala unaprijed!

Natalija Beljo, dr. med.

Jace su odnosu na drugo dvoje po koncentaciji hormona .

IvaanaaZg

Dobar dan,

zaista sam pokusala naci na forumu odgovor na moje pitanje ali naisla sam na razlicite odgovore povodom tog pitanja.. A to je da li Cefalexin smanjuje dejstvo Yaz pilula. Korisitm ih vec 2 godine. Danas sam popila zadnju i imala odnos bez ejakulacije pa me sada panika hvata.

Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuje. Ne brinite.

IvaanaaZg

To isto vazi i za Neodeksacin kapi ? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je.

MinionGirl

Poštovani,
pijem Microgynon nekih 6 mjeseci i do sada nisam imala apsolutno nikakvih nuspojava, osim u prva 3-4 dana koristenja prve kutije.
Ali, od predzadnje 7- dnevne pauze počele su mi neke glavobolje, a inace nikad nisam imala glavobolje, i još pulsiranje i pritisak u glavi. Varira dio glave koji boli, ili pak jedna tačka na glavi, ili mi počne pulsirati u potiljku ili području čela... dakle nikad na jednom mjestu. Isto sam primjetila da često imam ubrzan puls, i do 85, a inače mi je uvijek 60ak u mirovanju.
Radila sam krvne nalaze, bubrezi i jetra ok, šećer mi se blago povisio u odnosu na prethodni nalaz sa 5.0 na 5.4, RBC poviseni 5.9, a sve ostalo u normalnim parametrima. Trebam samo još da uradim lipidni status i željezo.
Ovaj mjesec su mi se glavobolje smanjile, ali ubrzan puls i dalje imam.
Moje pitanje je da li imaju veze kontracepcijske pilule sa tim mojim problemima?? Ne znam da li da ih nastavim piti nakon ove sada pauze, a nisam bila u mogucnosti da se konsultujem sa ginekologicom ovaj mjesec jer je na bolovanju.
Inače se bavim rekreativnim sportom, ne pušim, ne pijem... nemam višak kg, jedem zdravo koliko je moguće u ovo vrijeme...pa mi doista nije jasno otkud mi ovo. :/
Može mišljenje,
hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Koliki vam je krvni tlak? Samo uzimanje pilula nema veze s ubrzanjem pulsa.

MinionGirl

Kada mi je dr. opce prakse mjerila, rekla mi je da mi je nizak tlak, mada nije rekla tacno koliki. A kada sama mjerim na digitalnom, u ciju tacnost bas i nisam sigurna, obicno pokazuje od 125- 135, a donji 75-85.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kao što sam vam rekao u prijašnjem postu.

IvaanaaZg

Dobar dan,
ispila sam vec sinoc 4 bijelu Yaz pilulu ali menzes jos nije dosao, zanima me da li je zastitu moglo probiti ako sam koristila pharmagyn vaginalete...one su na bazi etereicnih ulja: Revensera, KTEU Melaleuca Alternifolia, KTEU Niauli ct. Cineol, Eucaliptus, KTEU Cinnamoni folium. Mislila sam da ne umanjuje dejstvo pilula a sada se vec brinem.

Hvala unaprijed na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuju. Neki put uz yaz izostane krvarenje. Nastavite dalje s uzimanjem prema shemi.

bingo10

Dobar dan..zanima me da li se moze prakticirati ejakulacija unutar žene za vrijeme njenih plodnih dana , s obzirom da se redovno i pravilno piju pilule , a da ne dode do neželjene trudnoće? Hvala na odgovoru , lijep pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da možete imati odnose sa zaštitom uz ejakulaciju. Neće doći do trudnoće ako partnerica redovito i na vrijeme uzima pilule prema propisanoj shemi.