Otorinolaringologija

sinusitis(?)

jana

upalu sinusa prvi sam put imala u srednjoj školi, prije 17 god. tada
sam imala užasnu glavobolju uz povraćanje. bila sam na terapiji
antibioticima, inhalaciji, grijanju. od tada sam povremeno imala
probleme - glavobolje, iscjedak iz nosa, grla, no nikad u takvom
obliku kao prvi put - uz povraćanje.
sad već cca. 3 tjedna osjećam bol i pritisak u predjelu jagodičnih
kostiju, korijenu nosa, predjelu iznad očiju. osjećam i umor u očima, kao i umor uopće. na pritisak na sinusne kosti osjećam bol.
nos mi nije začepljen. tijekom zime nisam prehlađena, obično mi se
prehlada 'desi' u ožujku - ove godine kao i lani.
zimi sam se ponekad inhalirala i grijala lampom; ne znam da li bi mi to
sad pomoglo, budući da mi je nos 'prohodan' i dišem normalno.
koji slijedeći korak savjetujete?
hvala unaprijed, lijep pozdrav

Prof. dr. Željko Bumber

Čeonu glavobolju (pritisak) ne moramo pripisivati samo siniuitisu no metodom isključivanja krenimo od njega- izlaganje hladnoći ili nižoj temperaturi okoliša može rezultirati zatvaranjem ušća sinusa i glavoboljom- nakupljanjem sekreta. Toplina lokalno (čak i izlaganje toplom tušu u područje čela) može osloboditi ušća što je praćeno i pojačanom sekrecijom prema ždrijelu. U dijagnostičkom postupku
učinite SE, leukocite CRP, ultrazvuk sinusa. Isključiti druge uzroke glavobolje- vratnu kralježnicu, migrenoznu glavobolju (menses i sl), vid.

Minica83

Interesuje me da li se Nasonex sprej moze koristiti i u trudnoci?Doktorka mi je na odmoru,pa se zato vama obracam,Sprej koristim zbog sinusa.Unapred hvala.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, niti jedan proizvođač kortikosteroidnog spreja ne garantira sigurno korištenje u trudnica iako je dokazano da se sprej ne resorbira kroz nosnu sluznicu i djeluje isključivo lokalno. U praksi se pokazalo da korištenje navedenog spreja nije dalo neželjenih nuspojava, ali svakako preporučujem izbjegavanje u prvom tromjesječju trudnoće.