Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

prevenar i infekt

tiky_bec

Poštovani, prije deset dana sina od 14 mjeseci vodila sam na cijepljenje trećom (zadnjom) dozom Prevenara. Tada ga je doktorica odbila cijepiti budući da je u isto vrijeme starija sestrica imala virozu i temperaturu pa se doktorica bojala da nije možda i on u infektu a rekla je da je prilikom pregleda ustanovila da je malo prehlađen i da mu se slijeva u nosiću. Nakon 8 dana sin se ipak nije razbolio, samo je počeo malo kašljucati pa je doktorica rekla da ga dovedemo. Tada ga je preslušala i rekla da je ok pa ga je cijepila. Tu noć maleni je počeo puno jače kašljati te je drugo jutro dobio temperaturu koju već sad ima dva dana (spusti se sa paracetamolom ali se vrati). Imam dva pitanja:1) da li se je smio uopće cijepiti ukoliko je taj trenutak (eventualno) bio u infektu samo nije imao temperaturu, 2) da li cjepivo sada ima oslabljeno djelovanje?

Hvala unaprijed

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prehlada i prisustvo blaže povišene tjelesne temperature nisu kontraindikacija za cijepljenje, ne očekuje se slabiji učinak cjepiva.