Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Puno problema sa novorođenčetom

SweetDee

Ovako kčer mi je rođena 2 tjedna ranije (13.9.) i nakon 2 dana joj je dijagnosticirana žutica i infekcija te je ostala na odjelu neonatologije 10 dana. Drugog dana su joj pronašli šum na srcu i dijagnoza je vsd subaortalis (rupica 3-4 mm). Naime nitko mi se nije unatoč pitanjima udostojio objasniti o čemu se radi i koliko je to zapravo opasno! U međuvremenu je naišao drugi problem - dijete malo jede! Sada ima 3 tjedna i po obroku pojede 50 ml nan proa po obroku otprilike svaka 4 sata (u bolnici su je dohranjivali i nije htjela sisati pa sam izgubila mlijeko). Najgore mi je kad preko noci ospava čak po 6 sati a ujutro pojede samo 40 ml. Uz to joj dajemo čaj od komorača jer je imala problema sa probavom a i jako je plačljiva po noći pa da ne dehidrira. Inače plaće samo po noći i to su onda scene a nisam primjetila da ima grčeve jer joj tijelo bude opušteno ali jednostavno plače. Također joj je još u uterusu ulubljena glavica sa desne strane (apgar je bio 9/10) i na tu stranu slabije reagira (tako doktorica tvrdi ali meni je to malo čudno da se od bebice od 3 tjedna očekuje da okreće glavicu brzinom munje kad ona pukne prstima). Još jedna stvar (da znam ali naš grad je poznat po lošim doktorima a nemam strpljenja vise čekat termin u zg da bar neki savjet dobijem) - ima okruglu masnicu na lijevom boku okrugla je i neosjetljiva na dodir ali se ne mijenja niti prolazi. Dakla u biti moja hrpetina pitanja za vas ako mi možete pomoći su :
- koliko opasan može biti šum na srcu i koje su nam opcije ako ne sraste?
-jede li dovoljno i kako ju motivirati da jede više?
-gubi li apetit zbog čaja od komorača?
-koje vježbe da radim s njom da ojača vrat i glavicu sa te strane

Inače nisam napomenula da je iz bolnice izašla 22.09. sa 3025 kg, 50 cm i 33 OG a jučer je imala 3350 kg, 51 cm i 34 OG i meni su rekli da je to malo :/

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Šum na srcu je uzrokovan otvorom između dvije klijetke - kroz nju krv "bježi" na desnu stranu i uzrokuje povećanje količine krvi koja iz desne klijetke ide u pluća po kisik i potom se vraća u lijevu stranu srca. Kardiolog mora imati ovaj problem pod nadzorom - rupica se može postupno smanjivati i navedeno bježanje krvi postati beznačajno; a može se i u potpunosti zatvoriti. No postoji mogućnost da ta količina krvi uzrokuje preopterećenje pluća i tada se moraju ovoditi lijekovi. No i u tom slučaju konačni ishod (prognoza) su dobri.

Plavilo koje opisujete najvjerojatnije nije krvarenje nego je riječ o hiperpigmentaciji koja se kolokvijalno naziva "mongolska pjega" - riječ je o nedužnoj i relativno čestoj promjeni.

Količina mlijeka kojeg dijete popije je mala (ako sam dobro izračunao iznosi oko 100 ml na kg na dan). Čaj od komorača može smanjivati tek i nema koristi od njega kada su u pitanju grčevi. Napredak na težini je graničaqn i treba biti oprezan obzirom na sve što se događalo i srčanu grešku. Izaberite pedijatra koji Vam ulijeva povjerenje.

Što se tiče okretanja glavice to će se već riješiti, možete se javiti nekom fizijatru.