23.05.2023. 16:0612.01.2015. 14:02
| Mr. sc. Dean Delić, dr. med. | Cybermed d.o.o.
Liječenje ulceroznog kolitisa obično uključuje medikamentnu terapiju ili kirurški zahvat. Liječenje je složeno i različito od bolesnika do bolesnika, ovisno o proširenosti bolesti, njezinoj aktivnosti, općem stanju oboljelog, postojanju izvancrijevnih manifestacija te o uspješnosti dotadašnjeg liječenja.
Nekoliko skupina lijekova pokazalo se djelotvornim u liječenju ulceroznog kolitisa, a njihov odabir ovisi o težini vaše bolesti. Svakako treba istaknuti da su neki lijekovi učinkoviti u nekih bolesnika, a u drugih nisu, te treba vremena kako bi se pronašao pravi lijek za vas. Također, treba spomenuti da neki od lijekova koji se koriste u liječenju ulceroznog kolitisa imaju ozbiljne nuspojave.
Lijekovi koji se koriste u liječenju ulceroznog kolitisa su:
Protuupalni lijekovi - aminosalicilati (sulfasalazin, mesalamin, balsalazid, i olsalazin) i kortikosteroidi (prednizon i hidrokortizon)
Imunosupresivi - imunomodulatori (azatioprin, merkaptopurin i ciklosporin) i biološka terapija (infliksimab, adalimumab, golimumab i vedolizumab)
Ostali lijekovi - antibiotici, lijekovi protiv proljeva, lijekovi za ublažavanje boli, dodaci željeza
Što se tiče kirurškog liječenja, gotovo jedna trećina bolesnika s proširenim oblikom ulceroznog kolitisa naposljetku zahtijeva kirurško liječenje.
Totalna proktokolektomija (uklanjanje kolona i rektuma) je kurativna, životni vijek kao i kvaliteta života vraćaju se u granice normale, bolest ne recidivira (za razliku od Crohnove bolesti), a ujedno se i eliminira rizik od nastanka raka debelog crijeva. Subtotalna kolektomija s ileostomijom postupak je izbora u bolesnika s teškim oblikom ulceroznog kolitisa koji ne mogu podnijeti opsežan kirurški zahvat.
Hitna kolektomija indicirana je u slučajevima obilnog krvarenja, galopirajućeg toksičnog kolitisa ili perforacije.
Također, treba spomenuti da promjena prehrane i načina života može pomoći u kontroli vaših simptoma bolesti. Naime, poznato je da određene namirnice i pića mogu pogoršati simptome i znakove bolesti. Stoga se preporuča ograničavanje ili izbjegavanje unosa mlijeka i mliječnih proizvoda; namirnica bogatih prehrambenim vlaknima kao što su integralne žitarice, povrće i voće; začinjene hrane; alkohola i kofeina.
Jednako tako, preporuča se konzumiranje malih obroka, pet ili šest malih obroka dnevno umjesto dva ili tri veća obroka; te unos veće količine tekućine posebice vode.
Vankomicin, antibiotik koji se koristi za liječenje infektivnog proljeva mogao bi biti učinkovit lijek za jednu vrstu upalne bolesti crijeva (IBD), pokazalo je novo istraživanje.
22.01.2025. 23:3222.01.2025. 23:18
| Nature Microbiology | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Rezultati nove studije pokazali su da pojedinci s višim razinama korisne crijevne bakterije pod nazivom Faecalibacterium također imaju manje štetnih bakterija poput E. coli.