Takozvani biološki lijekovi pripadaju novoj skupini lijekova, koji su razvijeni za čitav niz bolesti. Preparati se proizvode pomoću rekombinantne tehnologije i učinkovite su u poticanju ili inhibiciji djelovanja prirodnih spojeva. Proizvode se u živim stanicama primjenom rekombinantne tehnologije.
Biološki lijekovi se obično injiciraju parenteralno, budući da bi se u suprotnom (oralna primjena) bjelančevine od kojih se sastoje razgradile prilikom prolaska kroz želudac.
Biološki lijekovi djeluju na različitim razinama imunoloških procesa, koji igraju ključnu ulogu u razvoju reumatskih bolesti. Jedno od najvažnijih mjesta djelovanja jest citokin, čimbenik nekroze tumora alfa (tumor-necrosis factor alpha, TNF- ). TNF- posjeduje učinak poticanja upala i igra ključnu ulogu u pojavi lezije kože i upale zglobova.
Biološki lijekovi predstavljaju novu mogućnost liječenja bolesnika s reumatskim bolestima, koji ne reagiraju na uobičajene lijekove i metode.
U nas su registrirana tri lijeka iz skupine anti TNF- za liječenje upalnih reumatskih bolesti: etanercept, infliksimab i adalimumab.
Ljudi koji uzimaju lijekove protiv zgrušavanja krvi imaju udvostručen rizik od opasnog unutarnjeg krvarenja ako također uzimaju nesteroidne protuupalne lijekove (NSAID) poput ibuprofena, diklofenaka ili naproksena, upozorava nova studija.
09.11.2024. 14:4108.11.2024. 10:48
| BMJ Group | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Promjene u sastavu crijevnog mikrobioma povezane su s pojavom klinički vidljivog reumatoidnog artritisa kod osoba koje su u riziku od bolesti zbog genetskih, okolišnih ili imunoloških čimbenika, sugerira novo istraživanje.