supersonic
|
25.08.2013. 19:15
Poštovani doktore,
moj 17-godišnji sin od prošle godine ima problem sa alergijom. Uradili smo alergo testove na , hranu, grinje, polen, duhan, kucnu prasinu, perje.... i tom prilikom je ustanovljeno da ima alergiju na fizički napor i na hladno ( Urticaria cholinergica ). U prvoj fazi liječenja je uzimao Flonidan 10 mg i on mu je pomagao u ublažavanju simptoma, međutim kako se radi o sportisti koji ima skoro svakodnevne treninge , Flonidan je prestao djelovati naročito u situacijama intenzivnog treniranja i napora. Nakon toga potražili smo mišljenje drugog dermatologa i isti mu je propisao Atarax 25 mg . Atarax je imao puno bolje dejstvo od flonidana i simptomi su gotovo nestali kada je u pitanju fizički napor, što nije slučaj kada je u pitanju reakcija na hladnoću- npr. pri ulasku u hladnu vodu. Dakle, što se tiče terapije sa Atarax-om ona je u mnogome pomogla , međutim ukoliko propusti popiti dnevnu dozu dan ili dva problem se ponovo aktualizira . Sve ovo je nažalost imalo negativan uticaj na njegovo ponašanje , u smislu da u posljednje vrijeme izbjegava treninge, vjerovatno iz razloga bojazni da se ne pojavi osip za vrijeme treninga ili utakmice, udebljao se i očekuje da će se problem sam od sebe rijesiti i nestati. Zbog svega ovoga interesuje me koliko dugo smije piti Atarax , da li postoji neki drugi lijek koji bi bio djelotvorniji u ovoj situaciji i najbitnije da li trebao nesto radiklano mijenjati kada je u pitanju ishrana ( nije neki simpatizer zdrave prehrane- jede salame, sudžuk, jaja, grickalice, pije gazirana pica...... ) , te da li smatrate da unatoč problemima sa alergijom treba kontinuirano se izlagati fizičkom naporu i time prilagođavati organizam na problem ili izbjegavati fizički napor dok je problem aktuelan i koristiti propisano terapiju. Također me zanima da li je potrebno da uradimo jos neke dodatne testove radi provjere stanja njegovog imunološkog sistema.
Unaprijed zahvalna !!!
|
Darko Richter, dr. med.
|
26.08.2013. 10:05
Idemo razjasniti nejasnoće.
Ne postoji alergija na fizičiki napor, vodu, sunce, toplinu i slično. Alergija se vidi u alergološkom nalazhu, a taj mi niste ispisali, osim što ste rekli da je urađen.
Ono prvo nabrojano su okidači ili "triggeri" urtikarije, koja sam oo dnjih ne bi nastala, već u podlozi ima: ili alergiju, ili autoimunost, ili vaskulitis, ili nešto nepoznato.
Dječak, dakle, ima kroničnu urtikariju, nedorečene patogenze. Da ste barem rekli da li je alergičan, ili nije, prema alergotestu.
No, sada ovako: ako jest na nešto alergičan, to mora zaobići u velikom luku, pa mu nečće smeteti niti hladnoća, niti fizički napor.
To bi bilo najjednostavnije, ali je nažalost i najrjeđi slučaj.
Češće je da ima neku autoimunu podlogu, pa bi ga trebalo pretražiti na druga autoatnitijela (nrp. protiv štitnjače), i učiniti ASST (autologous serum skin test: kožni test vlastitim serumom - p akao u njemu ima autoantitijela, ona će na mjestu injekcij eizazvati urtiku).
Ako je, dakle to, ili se pokaže da nije ništa od dokazivih proremećaja, onda mu je terapija ovakva:
1. Antihistaminik trajno, a ja bih dao Aerius ili Xyzal
2. Apsolutno "zdrava2 prehrana, tj. da jede što hoće, samo ne ono što tako ponosno kažete da voli (junk food): "jede salame, sudžuk, jaja, grickalice, pije gazirana pica......". Konzervansi su nespecifični izazivači urtikarije, i urtikarju dobije većina ljudi, koja uopće inače nemaju urtikariju, niti su alergični, ako se npr. najedu 5-6 konzervi nekakve tunjevine, plus Coca cola i čips, nakon toga kaoguma, itd., više puta na dan. dijete bez konzervansa će mu pomoći, a to znači: ne konzerve, nikakve pića osim VODE iz pipe, nikakva vakumirana hrana, nikakve staklenke iz dućana, nikakvi suhomesnati proizvodi iz dućana. Sve obojeno, ili aromatizirano, od pića do slastica, jest sam sušti konzervans.
3. tjelesni napor diše tjelesnu temperaturu, i to takožer izaziva urtikariju, iako je ne uzrokuje. Osim toga, obrok hrane također podiže tjelesnu temperaturu, pa jedno s drugim, tj. obrok, na kojineposredno slijedi tjelovježba, mogu izbaciti urtikariju. Treba čekati barem 2-3 sata nakon obroka prije treninga.
Kronična urtikarija zna potrajati nekoliko godina, no zna se onda često povući. Treba pratiti autoimune fenomene ako ih ima drugdje osim u vidu urtika po koži, i treba se držati dijete bez konzervansa, trajno uzimati antihistaminik, i odmaknuti napor od obroka.
|