Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija, tsh, ecp

Kimiedfr

Pokušat ću Vam ukratko opisati medicinsko praćenje djeteta. Rođen iz uredne druge trudnoće prirodnim putem. Težine 3120 g i dužine 49 cm. Dojen 6 mjeseci. Od početka se javljaju grčevi i vjetrovi. Pripisivala sam ih običnim dojenačkim grčevima. Prilikom dojena primjetila sam da mu smetaju mliječni proizvodi, eliminirala sam ih iz prehrana, tegobe su se malo smanjile, ali ne u potpunosti. Sa mjesec dana je imao upalu vanjskog uha dobiva klavocin i kapi. Zatim kreće veliko crvenilo u obrazima do rana. Dijagnoza Atopijski dermatitis. A-Derma krema i gel mu puno pomažu. Sa 4 mjeseca imao je prvi bronhitis popraćen simptomima prehlade. Inhalacija Atrovent kapima i 3 dana injekcije. Zatim je slijedilo i dalje konstatni grčevi, vjetrovi, promjena stolica, tegobe se pogoršavaju početkom dohrane i nemliječne ishrane. Sve dok se nije osuo po cijelom cijelu te sa njegovih 8 mjeseci ide na alergološko testiranje PKM 3×3 mm, gluten 5×6 mm i bjeljanjak 3×3mm, specifični IgE negativan. Doktor prepisuje Altheru i fenistil p.p 3×8 kapi, uvodio Waja laks junior sirup 5-10ml te bezglutenske žitarice na koje reagira.
EO komor 160 [×106/L], IgE 78.4 [U/mL]
Ima kiselkaste stolice , često flatira.
Fekalni protektin negativan - 65.
Sa njegovih 10 mjeseci dolazi treći bronhitis nad plućima preneseni hriopci prima Ventolin 1 potisak i Flixotide. Kod kuće Atrovent 5 kapi+2ml f.o. 3×dnevno i Pulmiclsrt 1/2kapsule + 1ml f.o. 2×dnevno. IgA 0.2 g/L IgG 5.6 g/L IgM 0.6 g/L IgE 122 U/ml.Alfa-1-antittipsin 1,56 g/L.
Test na celijakiju, anti - DGP IgG < 2,8 CU
IgA 0.18 g/L, Anti- tTG - IgA < 1,9 CU, zatim doktorponavlja prick test i navodi uvjerljivo pozitivan na bjeljanjak, mlijeko i kikiriki. Svaka 2 tjedna dobiva bronhitise i dobiva kod kuće Flixotide 2×1 potisak, Ventolin 5×1 potisak pa 4 3 2 1 te poslije p.p. preko babyhalera
Svaki bronhitis čujni grublji hriopci te pooštreno disanje na svakom nalazu. Malo prije njegove prve godine dijagnoza Astma te nutritivne alergije. Kloridi u znoju iznose 13,8 mmol/L. Zatim slijedi infekcija gornjeg dišnog sustava i antibiotik sumammed 1×2.5 ml. Doktor ga šalje na klaićevu na detaljnu obradu, ali zbog termina ipak je išao na vinogradsku bolnicu. Testiran je prick testom na 20 nutritivnih alergena i sve je negativno kao i specifični Ige kao i inhalacijski alergeni.
Doktorica daje Neocate LCP umjesto Althere te Evaq i detaljnu obradu.
Sljedeći nalazi su:
Bilirubin (ukupni) 4 umol/L
Bilirubin (konjugirani) < 1,7 umol/L
Ureja 2,9 mmol/L
Urat 278 umol/L
Kreatinin, enzimski 18 umol/L
Glukoza 4,1 mmol/L
Kalij u serumu 4.2 mmol/L
Natrij 140 mmol/L
Kloridi 107 mmol/L
Kalcij 2,67 mmol/L
Fosfati 1,73 mmol/L
Magnezij 1,00 mmol/L
Aspartat-aminotransferaza (AST) 60 U/L 37°
Alanin-aminotransferaza (ALT) 25 U/L 37°
Kreatin-kinaza (CK) 219 U/L 37°
Laktat-dehidrogenaza (LD) 364 U/L 37°
Alkalna fosfataza (ALP) 340 U/L 37°
Amilaza 50 U/L 37°
Gama-glutamiltransferaza (GGT) 15 U/L 37°
Lipaza (LIP) 21 U/L 37°
Željezo 10 umol/L
Nezasićeni kapacitet vezanja željeza
(UIBC) 46 umol/L
Ukupni kapacitet vezanja željeza
(TIBC) 56 umol/L
Fe-saturacija 18%
Proteini, ukupni 69 g/L
Albumin 48 g/L
C-reaktivni protein (CRP) <1,0 mg/L
Transferin 3,08 g/L
Imunoglobulin G (IgG) 7,25 g/L
Imunoglobulin A (IgA) 0,26 g/L
Imunoglobulin M (IgM) 0,44 g/L
Trigliceridi 1.2 mmol/L
Kolesterol 3,9 mmol/L
HDL kolesterol 1,1 mmol/L
LDL kolesterol 2,2 mmol/L
Feritin 30,0 ug/L
Vitamin D 77 nmol/L
Acido-bazična ravnoteža - kapilarna krv
pH 7,42
pCO2(parcijalni tlak ugljičnog dioksida) 4,0kPa
pO2 (parcijalni tlak kisika) 10,2 kPa
Bikarbonati 19,5 mmol/L
BE (suvišak baze) -3,9 mmol/L
Ukupni CO2 20,4 mmol/L
Saturacija kisika 95%
Kompletan pregled mokraće
Relativna volumna masa 1,003 kg/L
pH 6,5
Boja žuta
Izgled bistar
Proteini negativni
Glukoza normalna
Ketoni negativni
Urobilinogen normalan
Bilirubin negativan
Nitriti negativni
Eritrociti (hemoglobin) negativni
Leukociti (leukocitna esteraza) negativni
Kompletna krvna slika
Eritrociti 4,85 ×10^12/L
Hemoglobin 120 g/L
Hematokrit 0,357 L/L
MCV (prosječan volumen eritrocita) 73,6 fL
MCH (prosječan sadržaj hemoglobina u
eritrocitu) 24,7 pg
MCHC (prosječna koncentracija
hemoglobina u eritrocitu) 336 g/L
RDW (raspodjela eritrocita po
volumenu)16,0 %
Leukociti 10,3 ×10^9/L
Neutrofilni granulociti (%) 17,7 %
Neutrofilni granulociti (x10^9/L) 1,83 ×10^9/L
Limfociti (%) 74,4 %
Limfociti (x10^9/L) 7,69 ×10^9/L
Monociti (%) 3,6 %
Monociti (x10^9/L) 0,37 ×10^9/L
Eozinofilni granulociti (%) 3,8 %
Eozinofilni granulociti (x10^9/L) 0,39 ×10^9/L
Bazofilni granulociti (%) 0,5 %
Bazofilni granulociti (x10^9/L) 0,05 ×10^9/L
Trombociti 326 ×10^9/L
MPV (prosječni volumen trombocita) 8,9 fL
Diferencijalna krvna Slika-SVJ.mikroskoniia
Segmentirani neutrofilni granulociti 17 %
Limfociti 73%
Monociti 5%
Eozinofilni granulociti 1%
Bazofilni granulociti /
Nesegmentirani neutrofilni granulociti /
Ostali oblici stanica - reaktivni limfociti:4%
Eritroblasti /
Morfološke osobitosti stanica /
Sedimentacija eritrocita 8 mm/3,6 ks
Tsh 6,080 mIU/L
T3 2,76 nmol/L
T4 98 nmol/L
ACTH 6,4 pmol/L
Kortizol 174 nmol/L
IgE 356 kIU/L
IGF-I 53 ug/L
IGF- BP3 2520 ug/L
ECP 21 ug/L
Ambrozija - w1 <0,1 KIU/L
D. pteronyssinuss - d1 <0,1 KIU/L
Joha, breza, lijeska, hrast, vrba iva
tx9 negativan
Klupčasta oštrica, livadna vlasulja, Ijulj,
livadna mačica, livadna vlasnjača - gx1 negativan
Bjelanjak jajeta - f1 <0,1 KIU/L
Kravlje mlijeko - f2 0,25 KIU/L
Soja- f14 (c) <0,1 KIU/L
Žumanjak jajeta - f75 <0,1 KIU/L
Gluten -f79 (c) <0,1 KIU/L
Kikiriki, lješnjak, brazilski oraščić,
badem, kokos -fx1 (c) negativan
Dječaku smetaju brokula, karfiol, kukuruz, žitarice, jaje uvijek ga boli trbuh kada bi to jeo. Ima suhu kožu i ponekad lomljive nokte, sada trenutno ima zatvor sa kojim se borimo par tjedana. Bilo je vrijeme kad je bio kronično umoran, stalno podrigivao, imao ponekad loš zadah, budio se svakih 45 minuta i grčio se i izvijao, vjetrove ima konstatno
Trbuh mu ponekad bude tvrd, a ponekad normalan mekan.
Stolice ima svakave, ponekad sluz, ponekad zatvor, proljev, stolicu kao pijesak, obilnu i masnu i tako u krug.
Ako hoćemo da ga ne boli trbuh preostaje nam 10 namjernica, dajem mu waja +d3 probiotik te Panda ombiotik i Espumisan kapi, prije smo probali sa čajem od komorača. Nekada nema stolice 3 dana pa bude pelena puna brabonjaka, sljedeći dan opet tvrdo i onda treći dan proljev.
Bronhitisi su malo stali, ali dosta često čujemo kako teže diše ili ubrzano i plitko.
Možete li mi dati savjet koje pretrage još obaviti? Što Vi mislite o svemu ovome?
Hvala Vam puno! Lp! Ispričavam se na dugom tekstu.

Darko Richter, dr. med.

Dijete nema nikakve alergije, ali je vjerojatno da će ih jednog dana biti. Možemo se malo natezati oko mlijeka, i, ako baš želite, možete mu nastavati Neocate. Waya, brokula, karfiol, gluten ... i sve ostalo što ste nabrojali nema nikakve uloge. Teška greška je umišljati si da dijete ima smetnje od toga svega, a sve je totalno negativno (spec. IgE). Sadašnje smetnje dijete ima zbog svih tih eliminacijskih dijeta i liječenja raznih bolesti kojih jednostavno nema. Prepoznajem potpis gastroenterologa u pozadini. I vidim kamo to ide. Mada ne uživam u ovakvim "slučajevima" preporučujem vam da mi dovedete dijete u Polikliniku DermaPlus, ako ste negdje u Zagrebu ili blizini. Bolje da se vi i ja razračunamo na jednom pravom pregledu, nego da gnajvite dijete i sebe još par godina. Sve su mame do sada izašle ih Poliklinike žive, a djeca zdrava.