Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

da li je to vitiligo

kjara

Postovani doktore,
evo mene sa jos jednim pitanjem, uz zahvalnost za sve prethodne odgovore.Naime, od pre 7 -10 dana, iznad desnog clanka na nozi mi se pojavile jedna do druge dve nepravilne bele fleke ( oko 5mm u promjeru).Vise lici na depigmentaciju nego na neko oboljenje. Imala sam od ranije kremu protiv gljivicnih infekcija koju mi je dao dermatolog i pokusala sam 3-4 dana da mazem, medjutim nista se nije promenilo;cak mi se ucinilo da mi se i kod kolena pojavila jos jedna , veoma sitna bela pegica.Da li mi priblizno mozete rec o cemu se radi? Hvala unapred na odgovoru

Dinko Kaliterna, dr. med.

Bojim se da ste postavili pravu dijagnozu pogotov ako ne netko slično imao u obitelji. Obavite pregled dermatologa da budete sigurni. Nije ništa strašno jer se može pomoći ali treba vremena.

kjara

Postovani doktore,
najprije se zahvaljujem na odgovoru.A zatim htela bih reci da sam bila kod dermatologa, rekao je da lici na vitiligo ali da nije potpuno siguran, jer vitiligo ostavlja dosta belje fleke (mada su i ove moje bjele). Takodje mi je prepisao i elocom mast 0,1%. Napominjem da u obitelji, blizoj nema slucaja vitiliga.Koliko dugo trebam koristiti mast i ako imate jos nekakav savjet. Hvala jos jednom

Dinko Kaliterna, dr. med.

Mažite Elocom 3 tjedna a potom uradite pauzu te tada mažite s lokalnim retinoidom da se koža oporavi 1x dnevno kroz 7 dana. To sve uradite kroz 2 mjeseca i procjenite rezultat, ako nema pomoći promjenite terapiju.

kjara

hvala veliko.da li imate predlog koji retinoid da koristim?
srdacan pozdrav

Dinko Kaliterna, dr. med.

adapalen ili tretionin