Dermatovenerologija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 4004 | Broj poruka: 14423

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38


naevus verrucosus


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

majka

22.09.2003. 17:44

Moja kćer, stara 3 godine i 3 mjeseca ima dijagnosticiran "naevus verrucosus", i to obostrani, a prvi su se simptomi pojavili u dobi od dva mjeseca. Molim nekoliko odgovora:
- do kada će se širiti po tijelu, i može li se to uopće znati,
- s obzirom da smo upozoreni na njegov utjecaj na motoriku, pa i na oči, recite mi molim nešto više o tome,
- sada sam trudna, pa molim informaciju o eventualnoj genetskoj sklonosti, i što je uopće uzrok, ili što utječe na njegovo širenje,
- koji su Vaši savjeti za držanje simptoma pod kontrolom?

Unaprijed hvala,
zabrinuta majka.

mr.sc.dr. Suzana Ljubojević

06.10.2003. 02:00

Naevus verrucosus je epidermalni madež, koji može postojati od rođenja ili se pojavljuje u ranom djetinjstvu. Uzrok nastanka tog madeža se nezna, no smatra se da dolazi do nekih promjena u genu (nepoznatog uzroka) koji je odgovoran za orožnjavanje, te se stvaraju rožnate stanice u povećanom broju, koje posljedično stvaraju hiperkeratotične promjene.
Verukozni epidermalni nevusi se postepeno povećavaju tijekom djetinjstva. Svoju konačnu veličinu dostižu u adolescentnoj dobi i tada se u pravilu više ne povećavaju. Prema jednoj studiji 80% verukoznih madeža se javlja u prvoj godini života i povećavaju se sve do 7 godine. U samo jednom slučaju (u toj studiji) nevus je rastao do 14-te godine života.
Podatak o eventualnoj utjecaju naevus verrucosusa na motoriku mi nije poznat.
Sindrom epidermalnog nevusa je skupina simptoma koja u rijetkim slučajevima može biti povezana s epidermalnim nevusom. Može biti udružen s različitim abnormalnostima koje uključuju epilepsiju, kataraktu, kifoskolijoze i atrofiju udova. No opisani sindrom vrlo je rijedak, a simptomi se očituju odmah po porodu.
Manji areali se mogu kiruški odstraniti, dok se u koliko postoje promjene na većim arealima može prijenti demoabrazija, laser, krioterapija tekućim dušikom (u straijoj životnoj dobi). Aplicirati se mogu i razni preparati (npr. lokalni retinoidi) koji imaju keratolitički (ljušte rožnate stanice) efekt.
O eventualnoj pojavnosti madeža i u drugog dijeteta ne mogu Vam reći jer koliko mi nije poznato koliki je postotak pojavnosti.
Prognoza verukoznog madeza je dobra. Od maligno ne alterira što znači da madež (kao i svaki drugi) treba prati i u koliko dođe do nekih promjena javiti se nadležnom dermatologu.