Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

Novi madež

marijafi

Molim Vas za savjet;

ovako,prije nekih godinu dana primjetila sam između dva prsta na nozi novi madež. Tamno smeđe je boje, u promjeru ima točno 6 mm. Nalazi se na pregibu između dva prsta i nije jednake boje, tj. tamo gdje su dublji nabori kože je normalna boja kože a izvan nabora je taj madež. Ne znam dal sam baš jasno objasnila, onako izgleda kao da je na crte, zbog nabora ili udubinau samoj koži.

Nisam mu posvećivala pažnju,do danas. Išla sam istraživat o melanomima i ulovila me panika.

Sutra ću ić kod svoje liječnice opće prakse, ali sam pregled madeža kod dermatologa ću čekat puno duže.
Imam 30 godina.

Zato Vas molim da mi odgovorite da li je u toj dobi normalno da nastaju novi madeži ( uzimala sam kontracepcijsek pilule, 1 godinu, a negdje sam načula da one mogu potaknuti rast novih madeža, ne znam da li je to istina?) ?
Dal njegova boja ili veličina mogu ukazivati na opasnost?

I da li činjenica da u zadnjih godinu dana nije narastao,promjenio boju ni ništa slično,može značit da se radi o najobičnijem madežu?

Ispričavam se ako sam Vas zamorila, ali ne znam kako ću dočekat da dođem kod dermatologa!

Unaprijed hvala!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Pigmentirani madež te lokalizacije, veličine i boje svakako zahtjeva pregled dermatologa. Na ovoj lokalizaciji i inače se savjetuje odstranjenje madeža zbog trajne iritacije.