Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

Otečena koža lica

Radko

Dakle, imam edeme nepoznatog porijekla na obje strane lica. Nalaze se u području između jagodične kosti i gornje usnice, kružnog oblika, sa spuštanjem prema ustima. Izgleda poput malog jastučića. Inače sam alergičar, ali unatoč izbjegavanju namirnica na koje sam alergičan, kao i svih poduzetih mjera u vezi alergija na pelud( redovno tuširanje, uzimanje antihistaminika i kortikosteroidnih sprejeva) ništa se ne mijenja. To stanje traje već skoro 2 godine. Ct sinusa to oticanje ne dovodi u vezu sa sinusima, pretrage štitnjače i bubrega ne ukatuju na neke probleme. Zanimalo bi me što bi se od lijekova moglo uzimati da se pokuša smanjiti ta oteklina, jer unatoč liječenju alergije , sama od sebe ne prolazi.Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Osim antihistsminika i lokalnih kortikosteroida u obliku spraya, možda bi vrijedilo pokušati manje kortikosteroide i na usta, te antagoniste leukotrienskih receptora (npr. montelukast). Ove lijekove može propisati samo specijalist ako smatra da postoji indikacija.

Radko

S obzirom na Vaš savjet o korištenju montelukasta radi smanjenja otečenosti u licu, od alergologa sam dobio monkastu koju koristim više od 2 tjedna. Uz to i dalje koristim antihistaminik Contral i sprey avamys. Ne mogu reći da sam primjetio neko poboljšanje stanja. Dobio sam i neku kremu za mazanje lica- Maxitrol. Oralne kortikosteroide nisam dobio. U međuvremenu dermatolog me poslao na slijedeće pretrage: bris grla i nosa, pretraga na h. pylori i stolica na candidu. Također moram obaviti i pretragu na c3,c4, ch50 i c1 inhibitor anf. Ako mi možete reći da li su to opravdane pretrage? Nalaz briseva je pokazao zlatni stafilokok u nosu i kvasnice u stolici, također imam na palcu susp.mikoza. Ostalo je negativno. Za bakteriju sam dobio i popio jednu kutiju sinersula, bez nekih promjena u simptomima. . Da li mi možete savjetovati još neku dijagnostičku pretragu koju bi bilo potrebno napraviti da se otkrije uzrok ovih problema, Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da su sve pretrage opravdane i da je potrebno ukloniti sve potencijalne provocirajuće čimbenike koji se nađu tim pretragama. Osnovni problem je da se kod najvećeg broja ovakvih edema (ipak) ne može naći uzrok.

Radko

Hvala Vam na brzom odgovoru. S obzirom da ste spomenuli da bi vrijedilo probati i sa oralnim kortikosteroidima, možete li reći kojim i koja doza bi bila korisna te koliko bi takva terapija trebala trajati.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Dolazi u obzir Decortin ili Medrol. Doza ovisi o procjeni liječnika (obično 30-40 mg). Lijekovi se koristite u početnoj dozi kroz nekoliko tjedana, a potom postupno snižavanje doze. Ovi lijekovi imaju dosta nuspojava i koriste se pod kontrolom specijaliste i uz pažljivo praćenje.

Radko

Možete li mi reći da li korištenje minoxidila ( koristim 5% otopinu duže od 1 god.) može imati neke veze sa edemima koje imam? Zaboravio sam napomenuti da ga koristim. Inače nanesem ga 1 x na dan. S obzirom da sam čitao da ga nije dobro stavljati prije spavanja, da se ne bi preko jastuka prenio na kožu lica i oči, nanosim ga ujutro ili ako ga nanesem kasnije, obavezno operem kosu prije spavanja, da se ne prenese na jastuk.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Da, i minoxidil može biti uzrok takvih promjena. Izostavite ga nekoliko tjedana, pa ćete vidjeti imali li poboljšanja.

Radko

Zanima me može li se kod Vas naručiti na pregled? Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vi biste se trebali naručiti u Alergološku ambulantu Klinike za dermatovenerologiju KBC Zagreb ili Sestre milosrdnice. Ja osobno radim u Ambulanti za fotodermatologiju gdje pripadaju druge dermataloške bolesti.

Radko

Alergolozi nemaju odgovor na moje probleme, testiran sam na većinu inhalatornih i nutritivnih alergena i konačno mišljenje je da porijeklo problema nije alergijske prirode.
uglavnom, zahvaljujem se na Vašim savjetima i trudu.

Radko

S obzirom na neka nova saznanja , probao bih se naručiti,kao što ste mi savjetovali, u Ambulantu za alergologiju i kliničku imunologiju u dermatoven. na Šalati. Ali moj doktor opće prakse ne zna kako ispuniti uputnicu za prvi pregled, tj. što treba napisati.hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Važno je da piše gore navedena ambulanta. Inače, ispunjavanje uputnice je njegov svakodnevni posao i ne vidim u čemu je problem.

Radko

Ne znam ni ja u čemu je problem, jer sam jasno rekao naziv ambulante. Uglavnom, hvala na odgovoru