Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

phd nalaz

matte_1

Poštovani, molim vas tumačenje nalaza:
klinička dijagnoza: naevi pigmentosi reg thoracis
patohistološka dijagnoza: naevus displasticus

Opis: Isječak kože s pigmentiranom lezijom u razini kože promjera 5mm, koja histološki odgovara displastičnom složenom melanocitnom nevusu uz koji je rubno vidljivo i nešto ožiljnog tkiva.

Ante Perica, dr. med.

Poštovani, prva dijagnoza Naevus pigmentosus je radna dijagnoza koju je postavio dermatolog kliničkim pregledom, a ponekada ako nije siguran madež pogleda i dermatoskopom onda je to i dermatoskopski pregled madeža. Oba ova pregleda dadu na osnovu svojstava madeža naslutiti o kakovom se madežu radi no prava i točna dijagnoza se postavlja tek nakon što se madež kirurški odstrani i pošalje na patohistološku dijagnozu tzv. PHD. Znači PHD dijagnoza naevus dysplasticus znači da je madež patološki promjenjen i da je dobro da je madež kirurški odstranjen jer je imao potencijal da prijeđe u melanom.