Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

šanse zaraze HIV-om

Petar

Nedavno sam se upustio u oralni seks sa osobom za koju sam kasnije saznao da spada u čak dvije rizične skupine za HIV. Kako je riječ samo o fellatiu, i to relativno kratkom, a kako za tu žensku osobu ne sumnjam da je imala ranice po ustima (iako ima piercing) zanima me kolika je vjerojatnost da sam preko sluznice penisa zaražen virusom HIV-a te mislite li trebam li ići na testiranje? Hvala..

Dr.med.spec. Dinko Kaliterna

Radi se o maloj vjerojatnosti zaraze no savjetovao bih testiranje da ste ciste savjesti ma kako tesko zvucalo.Ubuduce izbjegavajte rizicne kontakte.

Maja

Vezano uz prethodno pitanje, zanima me kolika je vjerojatnost da se ženska osoba zarazi virusom HIV-a prilikom oralnog seksa (felatio). HIV se prenosi seksualnim putem, stoga pretpostavljam da je kod zaraženog muškarca virus u spermi. Ukoliko ne dođe do ejajkulacije, znači li to da je rizik manji ili ga nema?
Hvala

Dr.med.spec. Dinko Kaliterna

Sto se tice vjerojatnosti zaraze ona ovisi o vise faktora : stadiju bolesti oboljele osobe, duljini felatia ( sto je krace vrijeme manja je sansa zaraze jer sperma i sjemena tekucina su zarazne ), najbitniji je broj kontakta ( sto je vise kontakata vece su sanse ) te da li u ustima postoje ranice.Ako ne dode do orgazma sanse za zarazu su manje ali treba sagledati sve skupa sto sam prije naveo.U praksi postotak prenosa AIDS-a putem oralnog seksa je zanemariv u odnosu na prenos spolnim ili drugim putevima.Druga opasnost oralnog seksa je hepatitis a nekad i kondilomi.Cini se da u modu dolazi vjernost ili apstinencija no nadam se da se zbog toga nece povecati broj casnih sestara ili popova.

Poštovani,
da li je moguće zaraziti se hivom preko zajedničkog pranja donjeg veša u istoj mašini?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nema nikakve šanse.

Zaboravila sam napomenuti zajedničkim pranjem veša sa HIV pozivitnom osobom je li moguće prenijeti virus?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nema nikakve šanse.

Da li postoji šansa da se zarazim HIV-om ukoliko sam svaki put imao zaštićen odnos(tj. odnos sa konodomom)? Također sam imao par tjedana nakon odnosa i infektivnu mononukleozu, a i djevojka me je oralno zadovoljavala?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nema šanse zaraze HIV-om.

marac96

Poštovani,

Prije otprilike pola godine imao sam jedan istospolni odnos s muškarcem, dakle jedan jedini, nakon odnosa nikakve promjene nisam uočio niti osjetio, ali javila se zabrinutost pošto čitam o raznim bolestima kao što je Hiv. Pitanje je da li se moram brinuti, a i prije mjesec dana sam imao sistematski gdje sam sve prošao od davanja krvi, mokraće, dermatolog i sve što uključuje, a kod navedenog odnosa bio sam aktivan tako da nisam došao u nikakav doticaj sperme ili krvi kod druge osobe.
Hvala unaprijed.

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovani, ako je odnos bio bez zaštite, a partner HIV pozitivan, moguće je da ste se zarazili.
Da bi bili sigurni, potrebno je učiniti testiranje na HIV jer se zaraza ne vidi iz kompletne krvne slike i općih biokemijskih nalaza, mokraće i dermatološkog pregleda.

ŠtoDaRadim

Poštovani,
molim za savjet.
Nedavno sam bio u jednom neodgovornom i potencijalno rizičnom kontaktu.
Zdravstveni status osobe neznam, ali znam da se inače pazi.
Pod pretpostavkom da je osoba eventualno zaražena HIV-om, da li je zaraza mogla preći na mene ako se dogodilo sljedeće:
Penetracije nije bilo!
Bilo je petinga, a nakon petinga vrlo vjerovatno sam nakratno istom rukom dirao i svoj penis.
Moguć je i kratki kontakt penisa (koji nije bio u erekciji) s vanjskim dijelovima vagine.
Da li je moguće da sam se zarazio HIV-om ako je ta ženska osoba eventualno zaražena.

Hvala

ŠtoDaRadim

Poštovani doktore,

molim Vas odgovor na prethodno pitanje što je prije moguće.
Ovo mi je prvi put da sam se upustio u ovakvu nepromišljenu i neodgovornu situaciju i doista me strah eventualnih posljedica. Sa svojih 40 godina i prve ovakve situacije htio bi što prije znati da li ima razloga za paniku s obzirom na navedeno!?
Odmah bi naveo još dvije činjenice kako bi Vi mogli dati što točniji odgovor:
Na jednom od prsta koji je penetrirao u rodnicu, bila je mala mala, ali doista mala ranica (porezotinica) stara 4-5 dana.
Kontakt tog prsta i unutrašnjisti rodnice trajao je max 3-4 sekunde.
Još napominjem da je ženska osoba koristila silikonski lubrikant i to u većim količinama.
Sukladno prethodno navedenom i ovom danas, molim odgovor da li je HIV mogao preći na mene, ako ga navedana osoba upće ima...u što iskreno sumnjam, ali eto...nikad se nezna.

Hvala i lp

Krešimir Musa, dr. med.

Poštovani,
broj HIV pozitivnih osoba je jako mali. Time bi i vjerojatnost da ste se zarazili vrlo mala, gotovo nikakava.

ŠtoDaRadim

Poštovani doktore,

Hvala na odgovoru!
Molim samo odgovor na pitanje da li je uopće moguća zaraza navedenim kontaktima?
Budući da nije bilo penetracije i dodira sluznica!?

Hvala puno još jednom

Krešimir Musa, dr. med.

Poštovani,
teoretski je moguća.

ŠtoDaRadim

Poštovani doktore,

Hvala na odgovorima!
Sukladno Vašim cijenjem odgovorima, usudio bih se zaključiti da razloga za paniku ipak nema!?

Lp

Krešimir Musa, dr. med.

Poštovani,
mislim da nemate razloga za zabrinutost!

Tttt

Pozdrav postovani,prije 6-7 mjeseci sam imao seksualni kontakt sa djevojkom kojoj nisam poznavao istoriju, prije mjesec dana sam otkrio da imam Molluscum Contagiosum odlaskom kod doktora, njega sam izlijecio, zanima me sansa zaraze HIV-om.Koristio sam kondom prilikom odnosa konstantno ali je jedan kondom pukao tokom odnosa ali sam przo primjetio i zamjenio ga, postoji li sansa da sam zarazen HIV-om ukoliko je osoba slucajno imala isti.Nisam imao specificne simptome osim lmfnih covrova koji su mi se vjerovatno pojavili ispod pazuha prije dva mjeseca vjerovatno zbog upale grla.Hvala na odgovoru unaprijed Lp.