Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

Tamne fleke na koži

Branko

Poštovani, imam tamne mrlje na koži čela koje su napravilno raspoređene i raznih veličina, a javljaju se i na licu u blizini jagodica.
Izgledaju kao nekakav lišaj tamno smeđe boje. Prvo sam pomislio da se radi o neakakvoj depigmentaciji ili nečim sličnom.
Napominjem da su prisutne već duže vremena i da ne primjećujem nikakve promjene stanja. Ne smetaju, niti svrbe, ali iz estetskih razloga molim za savjet. Može li se liječiti samostalno ili preporučate posjetu dermatovenerologu. Zahvaljujem.

mr.sc.dr. Suzana Ljubojević

Prema Vasem opisu moglo bi se raditi o dg Melasma (Chloazma). Naime radi se o hiperpigmentacijama (tamnim mrljama) koje su nejednoliko, neostro ogranicenosmjestene uglavnom na licu (obrazi, celo), vratu i podlakticama. No opisane promjene se najcesce javljaju u zena. Tocan uzrok nastajanja tih tamnih mrlja se nezna, no najcesce su povezani s hormonima, uzimanjem nekih lijekova, endokrinoloskim bolestima i bolestima jetre te koristenjem nekih kozmetickih preparata te nakon izlaganja suncu. Terapija je cesto dugotraja, a najcesce se sastoji u upotrebi krema za izbjeljivanje, koje sadrze vocne kiseline, hidrokinon.
S obzirom da se na temelju Vasih podataka ne moze tocno zakljuciti o kakvom je obliku hiperpigmentacija rijec, savjetujem Vam pregled nadleznog dermatologa, koji ce na temelju Vasih podataka i izgleda klinice slike vidjeti o kakvom je ovliku poremecaja rijec i sugerirati Vam odgovarajuce lijecenje.