Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

epidermoliza

Lejla

Moja majka ima promjene na koži ruku, koje se javljaju nakon najmanje traume. Prvo se javi plik nakon kojeg nastaje rana koja danima zarasta, opada krasta ponovno se formira i tako skoro mjesec dana, nakon čega ostaje crvena promjena na koži. Prije mjesec dana udarila se u nogu i te iste promjene javile su se i na koži potkoljenice i stopala (sve nakon udara). Dermatolog je dao dijagnozu: epidermolysis bullosa accusite i prepisana je mast advantan. Poboljšanja nije bilo nikakvog, kao ni od ostalih kortikosteroida koje je upotrebljavala ranije. Molim mišljenje i postoji li bilo kakva druga mast ili lijek. Unaprijed zahvalna.

mr.sc.dr. Suzana Ljubojević

Epidermolysis bullosa aquisita je rijetka, stecena, bulozna (bula=mjehur)bolest koja nastaje kao poslijedica stvaranja autoantitijela prema kolagenu (tip VII kolagena). Karakterizirana je stvaranjem mjehura, erozije (rane), potom i oziljka ma mjestu koja su izlozeni traumi (najsecse lakat, koljeno, dorzalna (prednja) strana saka. Dijagnoza se postavlja na temelju biopsije (komadic promjenjene koze) i patohistoloske (mikroskopsko gledanje komadica promjenje koze), te imunoflorescentne mikroskopije. Lijecenje ovisi o klinickoj slici. Bolest je obicno kronicna i recidivirajuca (vraca se), no moze i spontano nestati. U koliko se postavi dijagnoza (biopsija, patohistoloska i imunofluoriscentna metoda) lijecenje se provodi kombiniranom lokalnom i sistemskim (peroralnom) terapijom.
Savjetujem, da se Vasa majka javi u Kliniku za kozne i spolne bolesti, Salata 4, kako bi se na temelju gore navedenih dijagnostickih metoda postavila dijagnoza i pristupilo odgovarajucoj terapiji.