Dermatovenerologija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 4005 | Broj poruka: 14424

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38


tvrdoglava


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

tomo

21.05.2005. 00:27

Poštovani,

Imam djevojku koja je totalni ovisnik o solariju i ne postoji način da joj objasnim da je to štetno zbog ubrzanog starenja i mogućeg karcinoma kože,pa Vas molim da mi detaljnije objasnite sve nedostatke solarija kako bi se dotična uvjerila da solarij nije dječja igračka. Dosta bi mi pomoglo i da me uputite na link gdje mogu nešto konkretno pronaći o tome pošto ja na webu nisam pronašao ništa konkretno.

Hvala

dr. Krešimir Kostović

21.05.2005. 11:36

Svaka osoba koja više ili manje redovito posjećuje solarije mora znati nekoliko činjenica. Svjetiljke u solarijima emitiraju pretežno UVA zrake koje su najodgovornije za fotostarenje kože. Učinak UVA (kao i UVB) zraka je kumulativan (zbraja se). Fotostarenje kože se manifestira stanjenom, naboranom kožom, proširenim kapilarama, te smeđkastim pigmentacijama ("staračkim pjegama"blunk. Naravno, to se neće vidjeti nakon 2-3 godine odlaska u solarij, ali će nakon 5-10 godina intezivnog odlaska u solarij koža početi poprimati gore navedeni izgled. Posebno je osjetljiva koža lica, koja već u ranim tridesetim može izgledati kao da je osoba desetak i više godina starija. I same UVA zrake odgovorne su, iako manjim dijelom, i za nastanak karcinoma kože. Istraživanja su pokazala da UVA zrake od ukupnog karcinogenog potencijala UV zračenja čine 10-20%. U solarijima je UVA zračenje 2-3 puta jače nego kod Sunčevog UVA zračenja.
Iako solariji u principu ne bi smjeli emitirati UVB zrake (koje su najodgovornije za nastanak karcinoma kože) istraživanja u SAD-u pokazala da svjetiljke u solarijima uvijek emitiraju i manju količinu UVB zraka rubnog spektra (UVA i UVB zrake su po valnim duljinama smještene jedne do drugih), te to još povećava rizik nastanka karcinoma kože.
Naravno, neće sve osobe koje godinama odlaze u solarij dobiti karcinom kože, ali će kod svih sigurno doći do preranog starenja kože. Zato vrijedi pravilo za solarije: kvarcaj se danas, platit ćeš kasnije.