Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

zaštita od sunca dojenčadi

natali

Poštovani,
osim hlada i šeširića koji se podrazumijevaju, treba li dojenče staro 7 mj mazati kremom sa zaštitnim faktorom kako bi se zaštitilo od sunca?
Nailazim na različite informacije, od toga da su visoki zaštitni faktori štetni do preporuke za faktor 50. Mehanička zaštita (mikropigmenti) vs. kemijska zaštita?
Ovo se naravno odnosi na šetnje kolicima kada je dijete uglavnom zaštićeno ali se ipak ne mogu izbjeći sporadična kratka osunčavanja, a ne na sunčanje djeteta.

dr. Krešimir Kostović

Djeci do 6 mjeseci se ne preporučaju nikakve kreme s zaštitnim faktorima, nego apsolutno izbjegavanje direktnog izlaganja suncu. Iza 6 mjeseca života mogu se koristiti kreme za sunčanje i to one namijenjene djeci. Za tu dob bolje su kreme s mehaničkim zaštitnim faktorima.

vure

Poštovani,
Da li dječje kreme za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom (+50) mogu u tijelu ometati sintezu vitamina D s obzirom da doslovce blokiraju prodiranje sunčevih zraka?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mogu blokirati sintezu vitamina D, ali kreme s faktorom 50+ se mažu samo kod jačeg izlaganje suncu i djeluju nekoliko sati. A dojenčadi se i dodatno rutinski daje vitamin D.

vure

Poštovani,
Imam bebu od 4 mjeseca koju prošlo ljeto nismo uopće mazali zaštitnim kremama, a niti izlagali direktnom suncu. Ona uzima kapi D3 i sigurno joj ne nedostaje vitamina D. Brine me starija kćer od 3 i pol godine koju u ljetnim mjesecima u vremenu od 10 do 17 sati uglavnom nismo izlagali suncu, u slučaju da se to nije moglo izbjeći mazali smo je faktorom +50. Kada je odlazak na sunce bio u jutarnjim odnosno kasnijim popodnevnim satima štitili smo je faktorom +30. Da li je to pretjerano? Treba li uopće nanositi zaštitne kreme ako je dijete na suncu isključivo nakon 17 sati?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Dijete treba mazati kremama sa zaštitnim faktorima i iza 17 sati, ali to onda ne treba biti 50+ (ali i može). Vi ste učinili potpuno ispravno.

vure

Zahvaljujem na odgovorima. Srdačan pozdrav