Otorinolaringologija

ALERGIJSKI RINITIS

anchica66

Pozdrav. Moje tegobe su stalni uglavnom sluzav iscjedak iz nosa i kašljucanje tokom cijele godine, a posebno sad u proljeće. Koristim claritine 1 tbl uvečer i avamys sprej ujutro. Međutim koliko god se trudim ne izlagat se prirodi, tegobe su dosta učestale i iscrpljujuće. Nisam napravila nikakvu obradu jer mi se čini da je dijagnoza gotovo jasna pa me zanima da li je ipak potrebna obrada da se potvrdi i koja točno te koliko dugo se preporuča koristiti ovaj sprej za nos. Postoji li još kakva terapija? Puno hvala

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovani, terapija se uvijek svodi na kombinaciju kortikosteroidnog spreja u nos i antihistaminika, ali neobično je važno pravovremeno početi sa terapijom. Naime, ukoliko učinite alergološko testiranje, moći ćete pratiti peludni kalendar i tako planirati početak terapije 2-3 tjedna prije početka cvjetanja. Također, kod sezonskih alergija, moguće je ići na hiposenzibilizaciju u zimskim mjesecima i tako trajno riješiti problem.