Otorinolaringologija

beba prehlađena

koral

prije mjesec dana suprug je dobip prehladu i zarazio je bebe tada staru dva mjeseca bebi je počeo curit nosič i to jako gušila se u sekretu i nakon tri dana smo završili u bolnici nos su samo čistili više puta na dan i kapali efedrin kapima i nakon tri dana su nas otpustili kuči sa dijagnozom akutna upala gornjih dišnih puteva,rekli su nam da čistimo i kapamo nos ali nakon nekoliko dana nos je i dalje curio i beba je počela produktivno jako kašljat i dobili smo sirup cefaleksin pio ga je tjedan dana i stanje se jako popravilo nosič je presto a i kašalj nalazi krvi i brisevi u bolnici su bili uredni,prije tri dana smo bili na sistemackom i cijepljenju i evo beba opet šmrca jako i guši se opet smo se vratili na početak bojim se da opet nezavršimo u bolnici sa nekom težom bolesti bili smo jučer kod pedijatra reko nam je da je to obična prehlada i da nema ljeka reko je da sad kapamo operil tri puta na dan a piše da operil nije za tak male bebe u utorak če mali tri mjeseca i dao nam je pedijatar uputnicu za bolnicu ak primjetimo da se stanje pogorša da nemoramo više dolazit k njemu ,neznam više kako pomoč svom djetetu kak sad opet taj nos curi čistimo ga ispiremo fizijološkom neznamo više šta bi napravili doktor je reko da su grlo i uši uredu da nenm potrebe za brisevima,molim vas savjet i pomoč jel sam očajna a nemogu pomoč svom djetetu

Domagoj Parazajder, dr. med.

Za otčepljivanje nosa kod djece mlađe od godine dana daju se kapi efedrina (0,25% otopina) 3-4xdnevno 3-5 kapi u obje nosnice kroz 4-5 dana; uz toaletu nosa fiziološkom otopinom. Ukoliko dijete ima jaku sekreciju, u apoteci možete nabaviti aspiratore za nos (ima ih koji se spoje na kućnu usisavač prašine (!) ili onih sa dvije cjevčice spojene posudom pa jednu nježno gurnete djetetu na ulazak u nosić a drugu stavite u usta i povlačite sekret iz nosa); ukoliko je sekrecija gnojna, mogu se aplicirati i kapi koje su kombinacija antibiotika i kortikosteroida (to već mora prepisati liječnik), te po potrebi dodati i antibiotik na usta (neovisno o tome da lije antibiotik uziman i ranije). Lijepi pozdrav!