Otorinolaringologija

skraćeni frenulum i disanje na usta

paja

Poštovani,

imam kćer od 2,8 godine kojoj je sa mjesec dana utvrđeno da ima skraćeni frenulum i pošto joj
to nisu odmah po rođenju prerezali i nije joj stvaralo probleme prilikom hranjenja,dobro je napredovala,
pedijatrica je rekla da nije hitno za zahvat,ali da bi ga svakako trebalo učiniti.
Bili smo na pregledu kod orl koji je rekao da izvršimo sve preglede i dođemo na operaciju,
ali ona je bila malo prehlađena pa je došlo ljeto i tako nismo otišli,tek smo iza toga išli na drugi pregled,
gdje dr. rekla da isto nije hitno da pričekamo 3 godine.
Naime malena otkad se rodila nemirno spava i čudno diše u snu (i kad je bolesna i kad nije).
Ispočetka sam mislila da joj smeta neka hrana,pa je nemirna,poslje da možda svašta sanja,
ali eto ona ima 3 godine skoro i još nije nijednu noć mirno odspavala,iako smo pitali pedijatricu,
ona je rekla da može biti svašta....
Uglavnom,uvijek spava otvorenih usta,s tim da joj je nos uvijek suh,i čuje se neki čudan zvuk,
zadnjih godinu ipo i hrče,osjeća joj se zadah iz usta,onda diše,diše,pa se odjednom ne čuje i nakon toga se baca na drgu stranu ili na prsa,
preko dana su joj isto stalno otvorena usta i čuje se kako glasno diše,i stalno joj curi pljuvačka iz usta.
znam da to sve uvelike ima veze sa skraćenim frenulumom,ali mislim da joj još nešto smeta ili u nosu ili treći krajnik,
iako nam je ta zadnja dr.na pregledu rekla da je ona mala da bi imala treći krajnik.
Stvarno me zabrinjava njeno disanje noću!
Inače je dijete koje je rijetko bolesno, super napreduje,nema problema sa hranjenjem od rođenja,sve govori,recitira,govori sva slova
(samo je zvuk prilikom izgovora nekih malo čudan zbog skraćenog frenuluma).
Što Vi mislite?

Pozdrav

Domagoj Parazajder, dr. med.

Smetnje koje vi opisujete prvenstveno upućuju na povećanje limfnog prstena ždrijela (treći krajnik ili i treći krajnik i nepčane tonzile (mandule)). U dobi vašeg djeteta itekako se može javiti takav problem (najčešći pacijenti koji se operiraju zbog povećanja treće mandule su 2-4 godine stari). Skraćeni frenulum ne uzrokuje takve smetnje, prvenstveno je problematičan kod izgovaranja pojedinih riječi. Dakle, dobar orl pregled dati će vam i najvjerojatniju dijagnozu i smjer liječenja. Lijepi pozdrav!