Otorinolaringologija

Bulozne nosne školjke

Damir

Od djetinjstva imam problema sa začepljenim nosom, disanjem te govorom kroz nos. (alergičan sam na prašinu). Unazad nekoliko godina sam operirao devijaciju septuma, ali bez rezultata. Koristio sam i razne lijekove (počevši od inhaliranja nosa morskom vodom - aqua maris, preko Tyzine kapljica do Nasonexa)...

U posljednjih mjesec dana sam posjetio otorinolaringologa te je izvršen CT paranazalnih sinusa na kojem se jasno vide povećane i bulozne nosne školjke (obje srednje i lijeva donja nosna školjka). Uz to je srednja desna školjka jače povećana te «gura» septum prema lijevoj srednjoj nosnoj školjci koja je s njim u doticaju (tu je prisutna devijacija septuma).

Liječnik mi je preporučio FESS operaciju nosnih školjki i eventualno operaciju devijacije septuma (ako se zbog zakrivljenog septuma neće moći doći do srednje lijeve školjke).

Molio bih Vas da mi odgovorite hoće li mi ta operacija omogućiti normalan govor i disanje na nos te radi li se ta operacija u lokalnoj ili općoj anesteziji i koliko traje oporavak.

Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru!

prof. dr. Željko Bumber

Anestezija ovisi o ustanovi , moguća i jedna i druga . Dogovor sa anesteziologom i op. Oporavak oko dva tjedna. Trebala bi popraviti disanje i popraviti govor ako mislite na "govor kroz nos". Morate liječiti alergiju. Operacija nije zamjena za antialergijsku terapiju.