Otorinolaringologija

Eustahijeva tuba

Poštovana,

budući da sam imala virusnu upalu sinusa, obilato sam u nos ulijevala fiziološku otopinu. Pri ispuhivanju sam "osjećala" eustahijeve cijevi kako se "naprežu" (nisu me boljele, samo bih osjetila da je fiziološka došla i do njih). Sad je upala sinusa prošla, ali me malo boli desna eustahijeva tuba (desni sinus je bio upaljen).

Jesam li ju samo iziritirala ili je i upaljena? Kako se liječi, ako upala nije bakterijska? Ima li smisla sipati antibakterijske kapi, ako zvukovod nije bolan?
Čini mi se da mi je ta fiziološka samo naštetila, ne znam.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, sluznica Eustahijeve tube je nastavak na sluznicu nosne šupljine i srednjeg uha. Svaka upala sluznice nosa automatski zahvaća i sluznicu Eustahijeve tube, što posljedično može dovesti do upale srednjeg uha. Najbolji način održavanja prohodnosti tube je redovita primjena vazokonstrikcijskih kapi u nos 3-4 puta dnevno. Antibiotske kapi neće dati željeni učinak, poput peroralnih pripravaka.