Otorinolaringologija

Upala sinusa ili ne?

Poštovana/i,

molim Vas odgovor na malo neobično pitanje!

Prije tjedan dana me uhvatila prehlada, počelo je s grloboljom, temperaturom do 37,2, umorom, laganom boli u mišićima, kihanjem, glavoboljom.

Grlobolja je prestala, ostao umor, temperatura 37, pojačala se bol u predjelu frontalnih sinusa. Pretpostavila sam da je došlo do upale istih, međutim tu me nešto zbunjuje.

Prijašnjim rtg snimkama (prije nekoliko godina) uvijek je pisalo da imam nerazvijene frontalne sinuse pa me sada zanima da li uopće mogu imati upalu ako su

nerazvijeni???

Bol je dosta jaka ((područkje oko korijena obrva), ali nemam sekreta (osim kod kihanja, tada je proziran). Radila sam inhalacije eteričnim uljima, čini mi se da mi je od toga

još samo gore.

I koja je pretraga najučinkovitija da bi se potvrdila/isključila upala sinusa?

Zahvaljujem na odgovoru!

P. S.

Pronašla sam zadnji rtg nalaz od prije dvije godine u kojem piše da je vidljiva hipoplazija desne polovine frontalnog sinusa te aplazija lijeve polovine.

Mene više boli desna strana oko obrve. Može li taj sinus biti upaljen (iako nemam sekreta, tek neznatno otežano disanje)?

Ako može i ako je upala bakterijska, da li bi leukociti bili povišeni? Može li lagana upala proći sama od sebe?

Počela sam piti Sinupret forte, kupila sam i Operil kapi, ali ih za sada izbjegavam, jer (skoro) normalno dišem.

Oprostite na previše pitanja!

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, RTG snimka pokazuje da imate slabo razvijeni desni i nerazvijen lijevi frontalni sinus. Bol koju opisujete može nastati zbog upale desnog frontalnog sinusa ili etmoidalnih celula koje također projiciraju bol u područje korjena nosa. Upalu je najbolje liječiti kako ne bi prešla u kroničan oblik. Također, važno je sprejem ili kapima za nos održavati prohodnost nosnih hodnika jer se time održavaju prohodna i sinusna ušća.

Poštovana,

zahvaljujem Vam na odgovoru! Liječnica mi je propisala Nasonex i Aquamaris.

Međutim, imam još jedno pitanje happy

Jučer sam radila krvne nalaze, sedimentacija i DKS su u normalnim vrijednostima, a ja se i dalje loše osijećam.

Danas sam radila briseve grla i nosa. Na lijevom krajniku je vidljiva žuta (gnojna?) tvorba s koje je uzet bris.

Ono što me muči je slijedeće: 5 dana pijem Sinupret forte, biljni lijek za liječenje sinusa (međuostalim djeluje i antibakterijski).

Zanima me da li i on kao klasični antibiotici može maskirati nalaze (i krvne i briseve) te ih prikazati normalnima.

Od zadnje tablete do briseva je prošlo 24 h (što sa vađenjem krvi nije bio slučaj).

Hvala!

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, Sinupret forte nije antibiotik, stoga ne uvjetuje promjene SE i DKS. Promjena koja opisujete na nepčanoj tonzili ne mora biti gnojna naslaga, nego samo nakupina detritusa koja je uobičajena kod kroničnog tonzilitisa. Kod egzacerbirajućih epizoda kroničnog sinuitisa ne očekujte pozitivne nalaze bakterioloških briseva.