Otorinolaringologija

Veliki problemi (Hitan odgovor)

Dzenson

Pozdrav

Eh ovako...Bavim se pjevanjem već 3 godine,i ovo mi se jjoš nikad nije desilo

prije Mjesec dana sam poćeo osjećati kako je moj glas odjednom postao umoran,razmišljao sam da malo odmorim grlo,jer sam mislio da su glasnice umorne zbog toga što sam tada možda mnogo opterećavao glasnice (Radeći na povišenju vokalnog raspona,koji je naglo porastao - ton i po' za 2 mjeseca) .... par dana nakon što sam poćeo osjećati da mi je glas istrošen,poćinju problemi sa želucem,vrućina u stomaku,ćesto podrigivanje,tada mi se i grlo upalilo,sinusi,uho me bolilo....
Mislio sam da će prestati za par dana,ali nije,i odlućim se otići do Doktora porodične medicine,koji mi propisuje Kapsule za uho,grlo i nos,i rekao mi da mi je to sve zbog uha....
Prošlo je 15-tak dana od pojave bolova,popio sam kapsule,sinusi nisu više bili otećeni,ali grlo i problemi sa želucem su i dalje tu....
Opet sam posjetio Doktora koji je rekao da podrigujem zbog nervoze (Za par dana imam Takmićenje), propisao mi 3 injekcije i tablete za želudac....
Isprimao sam to sve , Glasnice su se malo popravile (Glas je čišći) , ali pojavio se problem u pjevanju koji me jako ometa,i umara mi glas....
Tačnije moja tehnika pjevanja je znatno smanjena,od kako se razbolio,ne mogu ono što sam mogao (Ako se razumijete u muziku,Trileri su mi mnogo slabiji nego prije) , sada me strah samo da nije došlo do oštećenja glasnica jer sam bukvalno 20 dana imao taj napad bakterija koji me svake godine napadnu u Februaru....
Možda su se pojavili polipi?
I imam još nekih manjih problema sa Gutanjem i natečeno mi je grlo sa vanjske strane....
Možda bakterije nisu potpuno uništene....

Mene je više stid ići Doktoru,još kada bi mu rekao da me Uputi Otorinolaringologu,pa polomio bi me happy
Šta ja mogu,iz BIH sam,a u nas su Doktori strogi i veoma loši......

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovani, ako planirate dužu i ozbiljniju pjevačku karijeru,trebali bi otići na pregled ORL specijalisti sa užom specijalizacijom iz fonijatrije. Tako ćete prevenirati stvaranje vokalnih nodula na glasnicama ( obično se javljaju kod neškolovanih pjevača koji forsiraju glas do iznemoglosti) i dugoročno omogućiti najbolje performanse Vaših glasnica. Imam dojam da je trenutni problem sa glasom vezan za gastroezofagealni refluks za čije se rješavanje najbolje obratiti gastroenterologu zbog moguće potrebne eradikacije Helicobacter pylori.