Otorinolaringologija

Kliconoštvo streptokoka liječiti?

snjezana

Poštovani profesore,
Molim pomoć. Moje je 12 godišnje dijete prije 6 tjedana popilo silapen 1000 mg kroz 10 dana zbog streptokoka pozitivnog u brisu ždrijela (bez drugih simptoma poput temp., gnoja i sl). Nakon extencilina i mjesec dana u brisu je ponovno pozitivan streptoccocus pyogenes. Nalazi krvi su uglavnom uredni SE 5, L 6, no ASO je 299. Ponovno mu je prepisan silapen 10 dana (samo ovog puta od 1500 mg ? on ima 52 kg). Je li to potrebno budući da je zdrav, nije li ipak trebalo promijeniti lijek? Od simptoma ima samo veće mandule, bez gnoja, no to mu je prvi puta da ima ovakav nalaz. Da li je on ?zdravi? kliconoša, ako je to uopće moguće. Unaprijed Vam hvala.

prof. dr. Željko Bumber

Predlažem tonzilektomiju !!!! Tek nakon toga i kontrole briseva
možemo u raspravu. Vjerujem da če operacijom problem biti riješen.
Učinite bris vi i suprug . (kašnjenje zbog g.odmora).