Otorinolaringologija

Moraxella catarrhalis

R.

Poštovani doktore,
u brisu nosa izolirana mi je Moraxella catarrhalis.Moja dr. mi zbog toga nije propisala nikakvu terapiju . Da li držite to ispravnim? Možete li mi napisati nešto više o toj bakteriji (što ona uzrokuje-kako dijeluje na organizam) te kako se liječi?
Unaprijed zahvaljujem.

prof. dr. Željko Bumber

Nalaženje patogenih organizama u pravilu iziskuje liječenje. Izuzeće je moguće ako nema nikakve kliničke slike. U vašem sam slučaju skloniji antibiotiskoj terapije jer Moraxella je čest organizam u respiratornim infekcijama.
Predlažem da ponovite bris i da se učini antibiogram po kojem će se ordinirati antibiotik.