Otorinolaringologija

rascjep mekog nepca

mime

Dobar Dan!!
Rođena sam s rascjepom mekog nepca,i uspješno operirana!!
No u govoru,kako je to inače povezano s rascjepom mekog nepca,imam nazalni prizvuk!!Odlaskom na govorne vježbe u ranom djetinstvu,i također do dana današnjeg,imam 20 godina,poprilično uspješno sam to uspjela ispraviti!U tolikoj mjeri da ljudi koji se ne bave time ne mogu ni primjetiti,i jako sam zadovljna!!No,zanima me dali postoji kakav kirurški zahvat da se nazalni prizvuk otkloni u potpunosti?ili će uvijek postojati blagi nazalni prizvuk a njegov intenzitet ovisi o samokontroli kontrakcije mekog nepca i konstatnoj svakodnevnoj vježbi??i također imam ambicije baviti se glumom,i u kojoj mjeri me rascjep to može otežati???
hvala puno!!

prof. dr. Željko Bumber

Jedna moja prijateljica, bolje reči susjeda, ima nazalan prizvuk . Jednom smo tražili uzrok takve nazalnosti no nismo našli ništa.
Glas je ostao pomalo nazalan, ona i dalje simpatična. Sve to vašoj glumi i pojavi samo može dodatno pomoći.
Priča je jasna , bez dodataka, pa sami zaključite.