Otorinolaringologija

sinusi

martija

MOj 13 godišnji sin već dulje vrijeme ima problema sa sinusima. Gotovo
cijelu zimu mu se iz sinusa u grlo slijeva gusti žuto-zeleni sekret, pa
ujutro ima problema dok to očisti i iskašlje. Liječnica ga je slala na
briseve grla i nosa. Bili su uredni, ali je röntgenska snimka pokazala
obostrano zasjenjenje maksilarnih sinusa i centralno gore. Nakon toga dobva
terapiju Klimicin 300 mg i stanje mu se popravlja. Sve to je pratio
dugotrajan i uporan kašalj.
> Ali evo niti tjedan dana nakon prestanka uzimanja lijekova tegobe opet
počinju. Napominjem da se aktivno bavi plivanjem. Znam da su sinusi slaba
točka plivačima, ali ipak nekako moramo rije?iti taj problem. Molim za
savjet.
>

prof.dr. Željko Bumber

Obostrano zasjenjenje maksilarnih sinusauz gnoj u nosu liječi se antibioticima (nakon brisa), kapima za nos i ispumpavanjem nosa
(displacement). Ako ne pomaže moguća je punkcija u anesteziji i cjevčice u sinuse (zbog terapije). Ima li devijacije septuma ili treću tonzilu?
Nakon boravka u bazenu molim bez brzog temperaturnog šoka
(sa 26 oC na -10 oC) i naravno kapa na glavu.