Otorinolaringologija

sinusoskopija

Vesna62

Poštovani,
Zbog potpunog zasjenjenja desnog maxilarnog sinusa i neprekidnog slijevanja patološkog sekreta niz grlo,
naručena sam u 6. mjesecu na sinusoskopiju i moram ostati u bolnici. Nasonex nije pomogao.

Rečeno mi je da se kod te operacije anestetik daje ispod nosa. Međutim, na internetu sam vidjela
da se takve operacije izvode bušenjem kosti iznad korjena zuba, što djeluje zastrašujuće.

Da li je to točno, ili se operacija maxilarnog sinusa ipak izvodi kroz nosnicu?
Jako se bojim.

Hvala na odgovoru.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, sinusoskopija se u pravilu izvodi kroz nosnu šupljinu, u području donjeg nosnog hodnika, probijanjem medijalne koštane stijenke maksilarnog sinusa na mjestu njezine najmanje debljine. Kroz usta (iznad korjena zuba) se obično ne izvodi zbog poštede kosti dotičnog područja ukoliko u budućnosti trebamo učiniti osteoplastičnu operaciju maksilarnog sinusa.